Są to dane zbiorcze z różnych uczelni. Uwzględnione są kierunki, w których w danym roku było przynajmniej 10 absolwentów.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 7 664 |
|---|
| rok 2015 | 6 253 |
|---|
| rok 2016 | 6 493 |
|---|
| rok 2017 | 6 226 |
|---|
| rok 2018 | 5 701 |
|---|
| rok 2019 | 5 781 |
|---|
| rok 2020 | 5 858 |
|---|
| rok 2021 | 5 833 |
|---|
| rok 2022 | 6 039 |
|---|
| rok 2023 | 6 686 |
|---|
| rok 2024 | 6 928 |
|---|
Liczba absolwentów
społeczne (Ist.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 82,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 80,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 78,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 76,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 75,9% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 75,9% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 74,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 71,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 71,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 73,5% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
Procent absolwentów, którzy po uzyskaniu dyplomu podjęli i ukończyli studia II stopnia
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | | 61,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | | 58,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | | 57,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | | 55,9% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | | 53,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | | 56,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | | 52,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | | 47,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | | 39,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | | 4,4% |
|---|
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 2,9% | 2,8% | 2,9% | 2,3% | 3,4% | 3,3% | 3,3% | 3,6% | 4,3% | 4,0% | 5,5% |
|---|
| w II roku | | 2,2% | 2,7% | 2,1% | 2,9% | 3,6% | 3,1% | 3,3% | 3,3% | 3,1% | 4,3% |
|---|
| w III roku | | | 3,8% | 3,4% | 3,8% | 4,2% | 5,4% | 4,9% | 5,0% | 5,3% | 6,6% |
|---|
| w IV roku | | | | 3,2% | 3,5% | 3,2% | 3,8% | 5,0% | 4,6% | 4,3% | 5,1% |
|---|
| w V roku | | | | | 3,5% | 3,1% | 3,1% | 3,4% | 4,7% | 4,3% | 4,2% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
społeczne (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,58 | 0,55 | 0,54 | 0,42 | 0,58 | 0,61 | 0,59 | 0,55 | 0,52 | 0,40 | 0,48 |
|---|
| w II roku | | 0,46 | 0,58 | 0,40 | 0,52 | 0,62 | 0,60 | 0,58 | 0,49 | 0,37 | 0,43 |
|---|
| w III roku | | | 0,78 | 0,72 | 0,73 | 0,75 | 0,92 | 0,97 | 0,88 | 0,81 | 0,82 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,74 | 0,79 | 0,69 | 0,74 | 0,91 | 0,91 | 0,83 | 0,80 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,77 | 0,71 | 0,65 | 0,69 | 0,79 | 0,86 | 0,78 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
społeczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 17,13 | 21,35 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 15,84 | 19,78 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 14,67 | 18,16 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 13,10 | 16,65 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 11,81 | 15,76 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 12,21 | 15,57 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 11,67 | 14,89 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 10,89 | 13,74 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 9,64 | 11,92 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 7,43 | 8,78 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 3,19 | 4,40 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
społeczne (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
społeczne (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 42,9% | 32,5% | 2,6% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 45,2% | 34,7% | 2,3% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 48,6% | 37,9% | 2,6% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 53,4% | 43,4% | 2,9% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 58,1% | 46,6% | 3,8% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 55,8% | 44,5% | 3,9% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 58,5% | 47,2% | 4,3% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 60,1% | 47,7% | 4,3% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 60,8% | 47,2% | 4,3% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 59,4% | 45,7% | 3,9% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 57,6% | 42,0% | 3,6% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
społeczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 41,9% | 44,7% | 45,6% | 45,8% | 44,7% | 42,0% | 43,2% | 39,5% | 34,1% | 30,7% | 30,1% |
|---|
| umowa o pracę | 33,0% | 35,7% | 36,7% | 36,9% | 36,5% | 33,9% | 34,3% | 32,1% | 26,5% | 23,9% | 23,0% |
|---|
| samozatrudnienie | 2,7% | 2,8% | 3,0% | 3,2% | 3,5% | 2,8% | 2,8% | 2,1% | 1,8% | 1,5% | 1,9% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
społeczne (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
społeczne (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 4 523 zł | 4 257 zł | 3 795 zł | 3 304 zł | 2 934 zł | 2 624 zł | 2 455 zł | 2 258 zł | 1 954 zł | 1 773 zł | 1 689 zł |
|---|
| w II roku | | 5 302 zł | 4 886 zł | 4 226 zł | 3 824 zł | 3 155 zł | 3 043 zł | 2 795 zł | 2 478 zł | 2 197 zł | 2 100 zł |
|---|
| w III roku | | | 5 782 zł | 5 286 zł | 4 722 zł | 4 062 zł | 3 599 zł | 3 390 zł | 3 047 zł | 2 734 zł | 2 505 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 6 392 zł | 5 856 zł | 5 094 zł | 4 463 zł | 3 974 zł | 3 617 zł | 3 371 zł | 3 086 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 6 864 zł | 6 059 zł | 5 432 zł | 4 716 zł | 4 128 zł | 3 855 zł | 3 616 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
społeczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 5 371 zł | 4 857 zł | 4 288 zł | 3 736 zł | 3 250 zł | 2 922 zł | 2 802 zł | 2 522 zł | 2 243 zł | 2 032 zł | 1 979 zł |
|---|
| w II roku | | 5 952 zł | 5 366 zł | 4 665 zł | 4 129 zł | 3 459 zł | 3 360 zł | 3 084 zł | 2 746 zł | 2 430 zł | 2 356 zł |
|---|
| w III roku | | | 6 252 zł | 5 669 zł | 5 047 zł | 4 306 zł | 3 835 zł | 3 622 zł | 3 275 zł | 2 936 zł | 2 759 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 6 734 zł | 6 120 zł | 5 237 zł | 4 634 zł | 4 134 zł | 3 828 zł | 3 495 zł | 3 236 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 7 118 zł | 6 230 zł | 5 582 zł | 4 840 zł | 4 291 zł | 3 955 zł | 3 740 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
społeczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy społeczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,52 | 0,54 | 0,55 | 0,54 | 0,54 | 0,52 | 0,53 | 0,52 | 0,48 | 0,46 | 0,45 |
|---|
| w II roku | | 0,61 | 0,62 | 0,61 | 0,63 | 0,58 | 0,61 | 0,59 | 0,57 | 0,54 | 0,54 |
|---|
| w III roku | | | 0,67 | 0,68 | 0,69 | 0,67 | 0,66 | 0,67 | 0,66 | 0,63 | 0,61 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,74 | 0,75 | 0,75 | 0,74 | 0,73 | 0,73 | 0,72 | 0,70 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,79 | 0,79 | 0,80 | 0,78 | 0,77 | 0,77 | 0,76 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
społeczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
społeczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.