Są to dane zbiorcze z różnych uczelni. Uwzględnione są kierunki, w których w danym roku było przynajmniej 10 absolwentów.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 1 832 |
|---|
| rok 2015 | 1 853 |
|---|
| rok 2016 | 1 838 |
|---|
| rok 2017 | 1 757 |
|---|
| rok 2018 | 1 306 |
|---|
| rok 2019 | 1 351 |
|---|
| rok 2020 | 1 222 |
|---|
| rok 2021 | 1 148 |
|---|
| rok 2022 | 1 104 |
|---|
| rok 2023 | 986 |
|---|
| rok 2024 | 906 |
|---|
Liczba absolwentów
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 83,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 86,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 85,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 80,4% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 81,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 81,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 82,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 82,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 78,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 79,9% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
Procent absolwentów, którzy po uzyskaniu dyplomu podjęli i ukończyli studia II stopnia
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| podjęli studia II stopnia | ukończyli studia II stopnia |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | | 61,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | | 63,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | | 62,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | | 57,3% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | | 59,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | | 59,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | | 64,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | | 60,5% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | | 49,6% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | | 24,7% |
|---|
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,0% | 1,1% | 1,2% | 1,2% | 1,9% | 1,5% | 1,7% | 1,3% | 1,6% | 2,0% | 2,7% |
|---|
| w II roku | | 1,2% | 1,1% | 1,0% | 1,4% | 2,0% | 1,7% | 1,6% | 1,9% | 2,4% | 2,6% |
|---|
| w III roku | | | 1,4% | 1,9% | 1,6% | 2,1% | 2,7% | 2,6% | 2,2% | 2,8% | 3,4% |
|---|
| w IV roku | | | | 1,8% | 1,6% | 1,2% | 2,3% | 2,6% | 1,8% | 1,9% | 2,0% |
|---|
| w V roku | | | | | 1,7% | 1,7% | 1,4% | 1,2% | 2,4% | 1,7% | 1,6% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,18 | 0,27 | 0,28 | 0,22 | 0,30 | 0,26 | 0,31 | 0,21 | 0,23 | 0,23 | 0,24 |
|---|
| w II roku | | 0,28 | 0,24 | 0,21 | 0,25 | 0,33 | 0,33 | 0,29 | 0,29 | 0,28 | 0,29 |
|---|
| w III roku | | | 0,32 | 0,41 | 0,39 | 0,34 | 0,50 | 0,50 | 0,44 | 0,46 | 0,49 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,45 | 0,44 | 0,26 | 0,51 | 0,50 | 0,39 | 0,38 | 0,36 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,39 | 0,46 | 0,32 | 0,26 | 0,48 | 0,45 | 0,35 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 16,49 | 19,20 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 15,08 | 17,73 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 14,50 | 16,45 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 13,00 | 15,22 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 12,09 | 14,42 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 11,63 | 13,90 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 12,00 | 13,84 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 12,86 | 14,45 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 12,05 | 13,77 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 10,75 | 11,53 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 6,93 | 8,15 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 36,1% | 30,0% | 3,5% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 41,6% | 33,9% | 3,9% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 42,3% | 35,1% | 4,4% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 49,2% | 41,1% | 4,4% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 52,8% | 44,7% | 4,1% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 54,6% | 46,8% | 5,5% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 53,6% | 45,1% | 4,7% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 48,4% | 41,8% | 4,2% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 51,8% | 43,7% | 4,3% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 53,0% | 45,0% | 3,9% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 50,7% | 40,7% | 3,3% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 37,8% | 42,3% | 39,8% | 37,2% | 41,1% | 42,9% | 41,0% | 35,7% | 31,0% | 30,2% | 25,3% |
|---|
| umowa o pracę | 31,7% | 35,7% | 33,5% | 31,4% | 34,7% | 36,5% | 34,9% | 29,3% | 25,2% | 24,3% | 20,7% |
|---|
| samozatrudnienie | 2,3% | 2,8% | 3,0% | 2,8% | 3,2% | 3,8% | 2,9% | 2,9% | 2,9% | 2,8% | 2,1% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 5 453 zł | 5 183 zł | 4 598 zł | 3 929 zł | 3 585 zł | 3 555 zł | 3 301 zł | 2 702 zł | 2 731 zł | 2 567 zł | 2 437 zł |
|---|
| w II roku | | 6 519 zł | 5 815 zł | 5 376 zł | 4 694 zł | 4 371 zł | 4 119 zł | 3 632 zł | 3 289 zł | 3 050 zł | 2 970 zł |
|---|
| w III roku | | | 7 469 zł | 7 044 zł | 6 370 zł | 5 589 zł | 5 125 zł | 4 761 zł | 4 395 zł | 3 980 zł | 3 832 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 347 zł | 7 731 zł | 7 069 zł | 6 275 zł | 5 543 zł | 5 467 zł | 4 868 zł | 4 590 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 8 997 zł | 8 216 zł | 7 758 zł | 6 634 zł | 6 221 zł | 5 720 zł | 5 478 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 6 027 zł | 5 644 zł | 5 072 zł | 4 202 zł | 3 888 zł | 3 647 zł | 3 579 zł | 2 918 zł | 2 966 zł | 2 752 zł | 2 644 zł |
|---|
| w II roku | | 7 013 zł | 6 312 zł | 5 646 zł | 4 946 zł | 4 526 zł | 4 316 zł | 3 803 zł | 3 503 zł | 3 289 zł | 3 198 zł |
|---|
| w III roku | | | 7 815 zł | 7 279 zł | 6 567 zł | 5 701 zł | 5 289 zł | 4 887 zł | 4 566 zł | 4 138 zł | 4 006 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 8 598 zł | 7 938 zł | 7 166 zł | 6 433 zł | 5 651 zł | 5 610 zł | 5 004 zł | 4 749 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 9 249 zł | 8 397 zł | 7 902 zł | 6 726 zł | 6 351 zł | 5 860 zł | 5 629 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy inżynieryjno-techniczne, studia I stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,64 | 0,68 | 0,69 | 0,65 | 0,66 | 0,71 | 0,71 | 0,61 | 0,66 | 0,65 | 0,64 |
|---|
| w II roku | | 0,77 | 0,76 | 0,79 | 0,79 | 0,80 | 0,82 | 0,77 | 0,75 | 0,74 | 0,75 |
|---|
| w III roku | | | 0,87 | 0,93 | 0,96 | 0,93 | 0,94 | 0,94 | 0,94 | 0,92 | 0,93 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,98 | 1,03 | 1,05 | 1,05 | 1,02 | 1,09 | 1,05 | 1,06 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,06 | 1,08 | 1,16 | 1,10 | 1,15 | 1,14 | 1,18 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
inżynieryjno-techniczne (Ist.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.