Są to dane zbiorcze z różnych uczelni. Uwzględnione są kierunki, w których w danym roku było przynajmniej 10 absolwentów.
⇑Liczba absolwentów
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| liczba absolwentów |
|---|
| rok 2014 | 154 |
|---|
| rok 2015 | 177 |
|---|
| rok 2016 | 256 |
|---|
| rok 2017 | 265 |
|---|
| rok 2018 | 272 |
|---|
| rok 2019 | 263 |
|---|
| rok 2020 | 206 |
|---|
| rok 2021 | 170 |
|---|
| rok 2022 | 140 |
|---|
| rok 2023 | 175 |
|---|
| rok 2024 | 223 |
|---|
Liczba absolwentów
informatyczne (IIst.)
wykres: liczba absolwentów w latach 2014-2024.
⇑Dalsze studia
Procent absolwentów, którzy mieli doświadczenie studiowania po uzyskaniu dyplomu:
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| % absolwentów |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 13,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 16,7% |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 15,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 12,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 12,1% |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 8,8% |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 13,0% |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 11,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 10,2% |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 9,1% |
|---|
Uwzględnione są zarówno przypadki kontynuowania studiów rozpoczętych przed uzyskaniem dyplomu, jak i studiów podjętych po dyplomie.
Dalsze studia po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy kontynuowali studia po uzyskaniu dyplomu
⇑Ryzyko bezrobocia
Ryzyko bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,6% | 2,3% | 2,4% | 1,3% | 3,0% | 1,9% | 1,7% | 4,2% | 2,3% | 1,9% | 3,2% |
|---|
| w II roku | | 1,7% | 1,3% | 1,9% | 0,8% | 1,3% | 0,8% | 2,0% | 0,8% | 0,1% | 2,6% |
|---|
| w III roku | | | 0,8% | 2,6% | 1,9% | 1,0% | 0,6% | 1,5% | 0,4% | 0,4% | 2,4% |
|---|
| w IV roku | | | | 2,5% | 2,3% | 1,0% | 0,9% | 1,3% | 0,6% | 0,2% | 0,9% |
|---|
| w V roku | | | | | 3,2% | 1,4% | 0,2% | 1,1% | 0,7% | 0,1% | 0,5% |
|---|
Ryzyko bezrobocia w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Ryzyko bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
informatyczne (IIst.)
wykres: ryzyko bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 0,31 | 0,42 | 0,45 | 0,21 | 0,46 | 0,33 | 0,29 | 0,59 | 0,28 | 0,18 | 0,24 |
|---|
| w II roku | | 0,28 | 0,24 | 0,25 | 0,13 | 0,22 | 0,14 | 0,33 | 0,10 | 0,01 | 0,27 |
|---|
| w III roku | | | 0,14 | 0,38 | 0,40 | 0,21 | 0,10 | 0,28 | 0,06 | 0,04 | 0,27 |
|---|
| w IV roku | | | | 0,42 | 0,48 | 0,22 | 0,14 | 0,24 | 0,14 | 0,03 | 0,12 |
|---|
| w V roku | | | | | 0,64 | 0,42 | 0,03 | 0,26 | 0,21 | 0,02 | 0,09 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję indywidualnego ryzyka bezrobocia do średniej stopy rejestrowanego bezrobocia w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartość wskaźnika jest równa średniej tych proporcji.
Wartości poniżej 1 oznaczają niższe przeciętnie ryzyko bezrobocia absolwentów niż w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości powyżej 1 oznaczają wyższe ryzyko.
Względny wskaźnik bezrobocia w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z lat 2014-2024 w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
Względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z 2020 roku
informatyczne (IIst.)
wykres: względny wskaźnik bezrobocia dla absolwentów z roku 2020 w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku po uzyskaniu dyplomu
⇑Praca
Średni czas poszukiwania pierwszej pracy po uzyskaniu dyplomu (w miesiącach)
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę |
|---|
| absolwenci z roku 2014 | 2,90 | 5,25 |
|---|
| absolwenci z roku 2015 | 2,41 | 3,30 |
|---|
| absolwenci z roku 2016 | 2,76 | 4,12 |
|---|
| absolwenci z roku 2017 | 2,94 | 3,86 |
|---|
| absolwenci z roku 2018 | 1,67 | 3,78 |
|---|
| absolwenci z roku 2019 | 2,44 | 4,01 |
|---|
| absolwenci z roku 2020 | 1,74 | 2,82 |
|---|
| absolwenci z roku 2021 | 2,49 | 4,38 |
|---|
| absolwenci z roku 2022 | 1,17 | 1,25 |
|---|
| absolwenci z roku 2023 | 1,76 | 2,43 |
|---|
| absolwenci z roku 2024 | 0,91 | 1,31 |
|---|
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej jakiejkolwiek pracy
informatyczne (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej jakiejkolwiek pracy po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Liczba miesięcy na znalezienie pierwszej pracy na umowę o pracę
informatyczne (IIst.)
wykres: średnia liczba miesięcy pomiędzy miesiącem uzyskania dyplomu a miesiącem podjęcia pierwszej pracy po dyplomie na umowę o pracę. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Procent absolwentów, którzy pracowali w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| jakakolwiek praca | umowa o pracę | samozatrudnienie |
|---|
| abs. z roku 2014 | 90,5% | 80,7% | 15,1% |
|---|
| abs. z roku 2015 | 90,9% | 75,4% | 20,2% |
|---|
| abs. z roku 2016 | 87,3% | 74,8% | 13,9% |
|---|
| abs. z roku 2017 | 89,2% | 75,2% | 11,9% |
|---|
| abs. z roku 2018 | 93,2% | 78,4% | 21,1% |
|---|
| abs. z roku 2019 | 86,2% | 71,7% | 13,6% |
|---|
| abs. z roku 2020 | 88,6% | 73,1% | 21,9% |
|---|
| abs. z roku 2021 | 87,1% | 71,3% | 19,2% |
|---|
| abs. z roku 2022 | 89,0% | 76,6% | 21,1% |
|---|
| abs. z roku 2023 | 86,9% | 66,9% | 17,9% |
|---|
| abs. z roku 2024 | 86,6% | 68,5% | 19,9% |
|---|
Wartości te pokazują, za jaką część absolwentów w badanym okresie wpłynęła składka z tytułu pracy: jakiejkolwiek, na umowę o pracę oraz samozatrudnienia.
Jakakolwiek praca w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy podjęli jakąkolwiek pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca na umowę o pracę w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie.
Praca w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
informatyczne (IIst.)
wykres: procent absolwentów z lat 2014-2024, którzy pracowali na zasadzie samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie.
Czas pracy, jako procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów w pierwszym roku po dyplomie
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| jakakolwiek praca | 81,7% | 79,0% | 83,9% | 78,5% | 80,6% | 79,4% | 86,6% | 78,0% | 80,5% | 83,7% | 83,4% |
|---|
| umowa o pracę | 64,4% | 60,8% | 67,9% | 62,0% | 64,6% | 66,3% | 68,1% | 66,3% | 65,7% | 66,9% | 73,1% |
|---|
| samozatrudnienie | 16,3% | 14,4% | 15,3% | 13,7% | 13,3% | 10,4% | 14,1% | 8,3% | 10,3% | 15,0% | 9,8% |
|---|
Jest to średni procent miesięcy przepracowanych przez absolwentów: w jakiejkolwiek formie, na umowę o pracę oraz w ramach samozatrudnienia. Wartości te informują o długotrwałości pracy.
Czas pracy w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w jakiejkolwiek formie w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie na umowę o pracę
informatyczne (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych na umowę o pracę w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Czas pracy w I roku po dyplomie w ramach samozatrudnienia
informatyczne (IIst.)
wykres: procent miesięcy przepracowanych w ramach samozatrudnienia w pierwszym roku po dyplomie. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
⇑Wynagrodzenie
Średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 10 745 zł | 9 263 zł | 9 401 zł | 7 329 zł | 7 409 zł | 6 823 zł | 6 565 zł | 5 322 zł | 4 956 zł | 5 203 zł | 4 401 zł |
|---|
| w II roku | | 11 254 zł | 11 451 zł | 9 586 zł | 9 839 zł | 8 707 zł | 7 555 zł | 6 545 zł | 6 146 zł | 6 150 zł | 5 444 zł |
|---|
| w III roku | | | 13 078 zł | 10 787 zł | 12 023 zł | 10 589 zł | 8 935 zł | 8 186 zł | 7 213 zł | 7 204 zł | 6 840 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 12 079 zł | 13 508 zł | 12 204 zł | 10 901 zł | 9 323 zł | 8 331 zł | 9 124 zł | 7 342 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 15 044 zł | 13 546 zł | 12 975 zł | 10 795 zł | 9 642 zł | 9 622 zł | 8 174 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki ze wszystkich form zatrudnienia uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony. Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie w ogóle nie mieli zatrudnienia.
Wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku ze wszystkich źródeł
informatyczne (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie ze wszystkich źródeł w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| absolwenci 2024 | absolwenci 2023 | absolwenci 2022 | absolwenci 2021 | absolwenci 2020 | absolwenci 2019 | absolwenci 2018 | absolwenci 2017 | absolwenci 2016 | absolwenci 2015 | absolwenci 2014 |
|---|
| w I roku | 11 006 zł | 10 168 zł | 9 780 zł | 7 717 zł | 7 766 zł | 7 099 zł | 6 702 zł | 5 706 zł | 5 165 zł | 5 364 zł | 4 607 zł |
|---|
| w II roku | | 11 765 zł | 11 659 zł | 9 924 zł | 10 049 zł | 8 970 zł | 7 748 zł | 6 753 zł | 6 453 zł | 6 201 zł | 5 548 zł |
|---|
| w III roku | | | 13 350 zł | 11 259 zł | 12 313 zł | 10 551 zł | 9 112 zł | 8 488 zł | 7 713 zł | 7 511 zł | 6 914 zł |
|---|
| w IV roku | | | | 12 384 zł | 14 158 zł | 12 357 zł | 11 182 zł | 9 446 zł | 8 597 zł | 9 326 zł | 7 736 zł |
|---|
| w V roku | | | | | 15 265 zł | 13 677 zł | 13 272 zł | 10 885 zł | 9 712 zł | 9 713 zł | 8 314 zł |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznaczane są łączne zarobki z tytułu umów o pracę uzyskane w badanym okresie. Suma ta dzielona jest przez liczbę miesięcy, w których absolwent był zatrudniony na umowę o pracę.
Pomijani są absolwenci, którzy w badanym okresie nie byli zatrudnieni na umowę o pracę.
Wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Wynagrodzenie absolwentów z 2020 roku z umowy o pracę
informatyczne (IIst.)
wykres: średnie miesięczne wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów po uzyskaniu dyplomu
dla kierunków z grupy informatyczne, studia II stopnia
| abs. 2024 | abs. 2023 | abs. 2022 | abs. 2021 | abs. 2020 | abs. 2019 | abs. 2018 | abs. 2017 | abs. 2016 | abs. 2015 | abs. 2014 |
|---|
| w I roku | 1,26 | 1,19 | 1,40 | 1,24 | 1,37 | 1,39 | 1,44 | 1,25 | 1,25 | 1,37 | 1,20 |
|---|
| w II roku | | 1,31 | 1,47 | 1,45 | 1,62 | 1,62 | 1,51 | 1,43 | 1,44 | 1,54 | 1,41 |
|---|
| w III roku | | | 1,50 | 1,42 | 1,75 | 1,79 | 1,64 | 1,64 | 1,57 | 1,69 | 1,67 |
|---|
| w IV roku | | | | 1,42 | 1,72 | 1,84 | 1,81 | 1,72 | 1,68 | 1,98 | 1,68 |
|---|
| w V roku | | | | | 1,73 | 1,79 | 1,92 | 1,80 | 1,78 | 1,94 | 1,75 |
|---|
Dla każdego absolwenta wyznacza się proporcję jego średnich zarobków do średnich zarobków w jego powiatach zamieszkania w okresie objętym badaniem. Wartości powyżej 1 oznaczają, że przeciętnie absolwenci zarabiają powyżej średniej w ich powiatach zamieszkania, zaś wartości poniżej 1 oznaczają wynagrodzenie poniżej średniej.
Absolwenci po studiach są zazwyczaj na początku swojej kariery zawodowej, stąd wskaźnik ten często przyjmuje wartości poniżej 1.
Względny wskaźnik zarobków w I roku po dyplomie
informatyczne (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w I roku po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z lat 2014-2024.
Względny wskaźnik zarobków absolwentów z 2020 roku
informatyczne (IIst.)
wykres: względny wskaźnik zarobków absolwentów w kolejnych latach po uzyskaniu dyplomu. Dotyczy absolwentów z 2020 roku.