aplikacja Matura google play app store

Wzornictwo - studia I stopnia

kierunek studiów: Wzornictwo
poziom kształcenia: Studia I stopnia inżynierskie

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 6 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 2200. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 180.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent powinien posiadać wiedzę z zakresu sztuki, nauk humanistycznych i technicznych oraz umiejętności projektowe niezbędne do wykonywania zawodu projektanta wzornictwa. Powinien być przygotowany do podjęcia pracy w zespołach projektowych oraz działalności artystycznej. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu wzornictwa. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1 GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS

 

godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

390

40

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

330

35

Razem

720

75

 

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS

 

godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

390

40

1. Historii sztuki, wzornictwa i kultury

60

 

2. Plastyki

120

 

3. Technik wspomagających projektowanie

120

 

4. Wiedzy o człowieku

30

 

5. Wiedzy o projektowaniu

30

 

6. Wiedzy technicznej

30

 

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

330

35

1. Podstaw projektowania

 

 

2. Projektowania wieloaspektowego

 

 

 

III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA   

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie historii sztuki, wzornictwa i kultury

Treści kształcenia: Zjawiska w kulturze i sztuce ze szczególnym uwzględnieniem czasów nowożytnych – epoki, style, obiekty i dzieła sztuki, sylwetki twórców.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia ciągłości procesów dokonujących się w obszarze sztuki; rozumienia specyficznego miejsca wzornictwa w obrębie sztuki; dostrzegania i rozumienia kontekstu historycznego i kulturowego sztuki; wykorzystywania podobieństw i odrębności kulturowych w budowaniu tożsamości własnej twórczości.

2. Kształcenie w zakresie plastyki

Treści kształcenia: Studium z natury. Interpretacja. Kompozycja w rysunku, malarstwie, rzeźbie i nowych mediach.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się warsztatem plastycznym w zakresie rysunku, malarstwa, rzeźby oraz współczesnych mediów; kreatywnego posługiwania się środkami plastycznymi.

3. Kształcenie w zakresie technik wspomagających projektowanie

Treści kształcenia: Formy i metody prezentacji zadań projektowych. Rysowanie, makietowanie i modelowanie na wszystkich etapach projektu. Prototypowanie. Komputerowe wspomaganie projektowania.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: zapisu i przekazu myśli projektowej w mowie, piśmie i innych formach wizualnych stosowanych w praktyce projektowej; posługiwania się technikami komputerowego wspomagania projektowania.

4. Kształcenie w zakresie wiedzy o człowieku

Treści kształcenia: Ergonomiczny układ człowiek–obiekt. Elementy antropometrii, anatomii, fizjologii i psychologii.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się wiedzą z zakresu antropometrii, anatomii, fizjologii, psychologii i ergonomii; rozumienia roli antropometrii, anatomii, fizjologii, psychologii i ergonomii w projektowaniu.

5. Kształcenie w zakresie wiedzy o projektowaniu

Treści kształcenia: Metody i procedury rozwiązywania problemów projektowych w kontekście historycznym. Rola projektanta w gospodarce. Usytuowanie zawodu projektanta. Projektowanie w zespołach.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: metodycznego rozwiązywania problemów projektowych – analizowania oraz formułowania problemów i założeń projektowych, stosowania technik wspomagających projektowanie; oceniania i weryfikowania rozwiązań projektowych; pracy w zespołach projektowych – w tym ze specjalistami z innych dziedzin.

6. Kształcenie w zakresie wiedzy technicznej

Treści kształcenia: Konstrukcje. Technologie produkcji. Materiałoznawstwo. Ekonomia wytwarzania artykułów konsumpcyjnych i środków produkcji.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: stosowania wiedzy technicznej w praktyce projektowej.

 

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie podstaw projektowania

Treści kształcenia: Kształtowanie formy w relacji do funkcji i wartości estetycznych. Stymulowanie myślenia innowacyjnego łączącego metody intuicyjne z elementami metod naukowych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się podstawowym warsztatem projektowym.

2. Kształcenie w zakresie projektowania wieloaspektowego

Treści kształcenia: Analiza i synteza zagadnień funkcjonalnych, ergonomicznych, konstrukcyjno-technologicznych, estetycznych i rynkowych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się metodami i procedurami projektowania łączącymi aspekty funkcjonalne, ergonomiczne, konstrukcyjno-technologiczne, estetyczne i rynkowe; współpracy w interdyscyplinarnym zespole projektowym.

IV. PRAKTYKI

Praktyki powinny trwać nie krócej niż 6 tygodni. Powinny one obejmować 2 tygodniową praktykę artystyczną (plener) oraz 4 tygodniową praktykę projektową.

Zasady i formę odbywania praktyk określa jednostka uczelni prowadząca kształcenie.

V. INNE WYMAGANIA

1.      Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu wychowania fizycznego – w wymiarze 60 godzin, którym można przypisać do 2 punktów ECTS; języków obcych – w wymiarze 120 godzin, którym należy przypisać 5 punktów ECTS; technologii informacyjnej – w wymiarze 30 godzin, którym należy przypisać 2 punkty ECTS. Treści kształcenia w zakresie technologii informacyjnej: podstawy technik informatycznych, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna, usługi w sieciach informatycznych, pozyskiwanie i przetwarzanie informacji – powinny stanowić co najmniej odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL – European Computer Driving Licence).

2.      Programy nauczania powinny zawierać treści poszerzające wiedzę ogólną w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin, którym należy przypisać nie mniej niż 3 punkty ECTS.

3.      Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu ochrony własności intelektualnej.

4.      Co najmniej 40 % zajęć powinno mieć charakter warsztatowo-projektowy.

5.      Za przygotowanie do egzaminu dyplomowego i przygotowanie pracy dyplomowej (jeśli przewiduje ją program nauczania) student otrzymuje 10 punktów ECTS.

 

lista kierunkowa:

Wzornictwo - studia licencjackie

Wzornictwo - studia inżynierskie


Polityka Prywatności