aplikacja Matura google play app store

Reżyseria - jednolite studia magisterskie

kierunek studiów: Reżyseria
poziom kształcenia: Studia magisterskie jednolite

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Jednolite studia magisterskie trwają nie krócej niż 10 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 3400. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 300.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent powinien posiadać wiedzę z zakresu historii i teorii teatru i dramatu, literaturoznawstwa, filmoznawstwa, historii sztuki i kultury oraz dysponować świadomością estetyczną i etyczną. Powinien posiadać wiedzę o technicznych i organizacyjnych aspektach pracy w teatrze i filmie oraz o podstawowych aspektach zarządzania instytucjami kultury. Powinien posiadać zdolność twórczego myślenia i umiejętności pracy w zespole. Powinien być przygotowany do podjęcia twórczej działalności jako reżyser w teatrze dramatycznym, muzycznym i lalkowym, w filmie, w telewizji, w przemyśle rozrywkowym oraz jako adaptator, scenarzysta i dramaturg. Powinien być przygotowany do podjęcia funkcji kierowniczych w instytucjach artystycznych. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz być przygotowany do kontynuowania edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1 GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

270

27

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

870

86

RAZEM

1140

113

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A.     GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie

270

27

1. Historii i teorii sztuki i literatury

120


2. Historii i teorii teatru i dramatu oraz sztuk audiowizualnych

120

3. Filozofii i estetyki

15

4. Organizacji, prawa i ekonomii w teatrze, filmie i telewizji

15

B.     GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie

870

86

1. Pracy z aktorem


2. Teorii i praktyki reżyserii

3. Warsztatu reżysera teatralnego i filmowego

4. Dramaturgii, narracji i scenariopisarstwa

5. Techniki i technologii produkcji teatralnej, filmowej i telewizyjnej

III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA
A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie historii i teorii sztuki i literatury

Treści kształcenia: Metodologia badań sztuki. Ewolucja działań twórczych od prehistorii do współczesności. Style uprawiania sztuki i formy twórczości literackiej. Formy ekspresji i sposoby narracji w sztukach plastycznych, muzyce i literaturze. Emocjonalna rola koloru i kompozycji. Analiza stylów i instrumentarium muzycznego. Metody analizy i interpretacji tekstów literackich.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się podstawowymi kategoriami używanymi w badaniach nad literaturą, muzyką i sztukami pięknymi; orientowania się w głównych nurtach, tendencjach, stylach i teoriach literackich, muzycznych i plastycznych; samodzielnej analizy tekstów literackich i dzieł muzycznych; rozpoznawania symboli i znaków; operowania stylem i formą w kształtowaniu obrazu teatralnego i filmowego.

2. Kształcenie w zakresie historii i teorii teatru i dramatu oraz sztuk audiowizualnych

Treści kształcenia: Historia teatru. Rewolucja przestrzeni scenicznej. Rozwój techniki inscenizacyjnej. Konwencje teatralne. Słynni inscenizatorzy i wykonawcy. Historia dramatu od czasów starożytnych do współczesności. Rozwój sztuk audiowizualnych (filmu, telewizji) i fotografii artystycznej. Fotografia, film i teatr jako przestrzenie kreacji artystycznej. Język wypowiedzi w teatrze i filmie. Kryteria i sposoby analizy widowiska teatralnego i telewizyjnego. Nowe technologie informacyjno-komunikacyjne a twórczość teatralna i filmowa.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: orientowania się w historii teatru, dramatu i filmu oraz rozumienia ich wzajemnych zależności; rozróżniania epok teatru i gatunków dramatu, konwencji i stylów; rozumienia specyfiki sztuk widowiskowych i kultury audiowizualnej; analizy i interpretacji faktów artystycznych w zakresie filmu, teatru, fotografii i mediów audiowizualnych jako tekstów kultury.

3. Kształcenie w zakresie filozofii i estetyki

Treści kształcenia: Historyczny zarys myśli filozoficznej od antyku do współczesności. Filozofia sztuki i filozofia piękna. Wpływ filozofii na sztukę, życie codzienne i politykę. Zależności sztuk widowiskowych od dominujących w danej epoce prądów intelektualnych. Nowe technologie a współczesne koncepcje filozoficzne.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się podstawowym filozoficznym i estetycznym aparatem pojęciowym; rozróżniania szkół i kategorii estetycznych; wykorzystywania wiedzy teoretycznej do interpretacji dzieł sztuki ze szczególnym uwzględnieniem teatru i filmu.

4. Kształcenie w zakresie organizacji, prawa i ekonomii w teatrze, filmie i telewizji

Treści kształcenia: Prawne ramy funkcjonowania instytucji artystycznych i mediów audiowizualnych. Zasady organizacji pracy w teatrze i filmie. Prawo autorskie. Ochrona własności intelektualnej. Plany produkcji i struktura kosztów. Źródła finansowania i rentowność ekonomiczna przedsięwzięć.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: postrzegania i analizowania spektaklu teatralnego, telewizyjnego i utworu filmowego w kategoriach organizacyjnych, prawnych i ekonomicznych.

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie pracy z aktorem

Treści kształcenia: Wprowadzenie w metodykę ćwiczeń z aktorem. Podstawy metody Stanisławskiego – teorie dotyczące aktorstwa. Reżyserska analiza tekstu dramatu i scenariusza pod kątem prowadzenia aktora. Relacje między postaciami. Konflikt, zwrot akcji i kulminacja w dramacie, w scenariuszu i w budowaniu postaci. Problem montażu roli. Aktor przed kamerą. Aktor i postać. Wewnętrzny świat aktora – jego bezpieczeństwo. Etyka zawodu aktora. Zagadnienia obsadowe, casting.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się podstawową wiedzą o warsztacie aktorskim i jego środkach wyrazu; analizowania tekstu pod kątem postaci i stawiania zadań aktorskich określających tematy i intencje inspirujące współdziałanie z aktorem w konstruowaniu postaci oraz budowaniu relacji z partnerami poprzez wybór werbalnych i niewerbalnych środków ekspresji.

2. Kształcenie w zakresie teorii i praktyki reżyserii

Treści kształcenia: Wprowadzenie w metodykę realizacji spektakli teatralnych, filmu i widowisk. Wybór tematu. Proces przekształcania materiału literackiego w zdarzenie dramatyczne. Zagadnienia adaptacji. Reżyserska analiza tekstu literackiego pod kątem różnych interpretacji. Tworzenie koncepcji inscenizacyjnych. Struktura przedstawienia i widowiska.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia technologii realizacji widowisk teatralnych, telewizyjnych i filmowych; stosowania zasad i technik adaptacji utworów literackich i ich przekształcania na język filmowy i teatralny; budowania scen i sekwencji dzieła; przygotowywania zamkniętych form dramaturgicznych z uwzględnieniem oprawy scenograficznej i muzycznej; konstruowania postaci i współudziału w aktorskiej analizie tekstu.

3. Kształcenie w zakresie warsztatu reżysera teatralnego i filmowego

Treści kształcenia: Rola i zadania scenografii. Przestrzeń – jej budowanie, przetwarzanie i rytmy. Kostium, charakteryzacja i rekwizyt jako współrzędne czasu i miejsca oraz jako materiał w budowaniu postaci. Dokumentacja scenograficzna. Zasady współpracy reżysera z pionem scenograficznym. Podstawowe modele i techniki scenariuszowe i adaptacyjne. Dźwięk w teatrze. Współpraca z kompozytorem. Organizacja pracy zespołów realizacyjnych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: konstruowania filmu, przedstawienia w teatrze oraz widowiska w telewizji; integrowania wszystkich elementów składowych spektaklu w autonomiczną rzeczywistość; posługiwania się językiem reżysera; merytorycznej współpracy ze scenografem, kompozytorem, producentem oraz obsługą techniczną w teatrze i w telewizji.

4. Kształcenie w zakresie dramaturgii, narracji i scenariopisarstwa

Treści kształcenia: Konstrukcja utworu dramatycznego. Poetyka Arystotelesa – teorie dramatu. Formy narracyjne w rozwoju historycznym. Podział utworu na akty, story i plot. Punkty zwrotne utworu, konflikty. Budowa postaci dramatycznej. Techniki narracyjne. Fazy pracy nad scenariuszem. Format. Problemy adaptacji tekstów literackich na potrzeby teatru i filmu. Gatunki, konwencje i style.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia istoty konstrukcji tekstu scenariusza; interpretowania poszczególnych postaci scenariusza, ich motywacji, celów i sposobów działania; samodzielnego oceniania tekstu literackiego i możliwości jego adaptacji dla teatru i filmu.

5. Kształcenie w zakresie techniki i technologii produkcji teatralnej, filmowej i telewizyjnej

Treści kształcenia: Typy scen teatralnych, modele teatrów. Zaplecze i wyposażenie sceny i studia telewizyjnego. Techniki oświetleniowe i akustyczne. Kompozycja spektaklu. Proces produkcji przedstawienia, filmu i widowiska. Harmonogram prób. Zasady organizacji pracy.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: wykorzystywania techniki do realizacji dzieła; opracowywania własnego planu produkcji spektaklu i filmu.

IV. PRAKTYKI

Praktyki powinny trwać nie krócej niż 4 tygodnie.

Zasady i formę odbywania praktyk ustala jednostka uczelni prowadząca kształcenie.

V. INNE WYMAGANIA

1.        Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu wychowania fizycznego – w wymiarze 60 godzin, którym można przypisać do 2 punktów ECTS; języków obcych – w wymiarze 120 godzin, którym należy przypisać 5 punktów ECTS; technologii informacyjnej – w wymiarze 30 godzin, którym należy przypisać 2 punkty ECTS. Treści kształcenia w zakresie technologii informacyjnej: podstawy technik informatycznych, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna, usługi w sieciach informatycznych, pozyskiwanie i przetwarzanie informacji – powinny stanowić co najmniej odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL – European Computer Driving Licence).

2.        Programy nauczania powinny zawierać treści poszerzające wiedzę ogólną w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin, którym należy przypisać nie mniej niż 3 punkty ECTS.

3.        Zajęcia praktyczne powinny stanowić integralną część procesu kształcenia. Student w trakcie studiów powinien wykonać następujące prace praktyczne: w przypadku reżyserii teatralnej – przedstawienie warsztatowe i dyplomowe; w przypadku reżyserii filmowej – film fabularny 10’ w zapisie wideo, widowisko telewizyjne 10’ w zapisie wideo, film dokumentalny 10’ w zapisie wideo, film fabularny 15’ na taśmie 35mm, adaptacja filmowa/film fabularny lub widowisko telewizyjne 15’ w zapisie wideo, film dokumentalny 15-20’ na taśmie 35 mm lub w zapisie wideo.

1.        Za przygotowanie pracy magisterskiej i przygotowanie do egzaminu dyplomowego student otrzymuje 20 punktów ECTS

ZALECENIA

1.        Wskazana jest znajomość języka angielskiego w stopniu pozwalającym aktywnie uczestniczyć we współpracy międzynarodowej.


lista kierunków:

Reżyseria - studia jednolite magisterskie


Polityka Prywatności