aplikacja Matura google play app store

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki - jednolite studia magisterskie

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Jednolite studia magisterskie trwają nie krócej niż 12 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 5000. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 360.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie metodologicznym, etycznym, teoretycznym i praktycznym konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Powinien być twórcą, o przygotowaniu artystycznym i naukowym, wyspecjalizowanym w dziedzinie konserwacji i restauracji dzieł sztuki. Powinien być przygotowany do podejmowania samodzielnej lub zespołowej działalności zawodowej zgodnie z obowiązującym prawem w dziedzinie ochrony dóbr kultury i prawem autorskim. Interdyscyplinarna wiedza, wykształcenie artystyczne oraz umiejętności konserwatorskie nabyte w kontakcie z obiektem zabytkowym powinny dać absolwentowi podstawy do podejmowania samodzielnych decyzji oraz do projektowania i realizacji prac badawczo-konserwatorskich i konserwatorsko-restauratorskich. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym. Absolwent powinien być przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1 GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

795

61

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1005

76

Razem

1800

137

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

795

61

1. Historii sztuki i nauk pomocniczych

240


2. Propedeutyki filozofii i teorii sztuki

30


3. Socjologii kultury

15


4. Technologii i technik dzieł sztuki

120


5. Rysunku, anatomii plastycznej, malarstwa i rzeźby

285


6. Chemii, fizyki i biologii

105

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

1005

76

1.Historii, teorii oraz propedeutyki konserwacji zabytków


2. Inwentaryzacji i dokumentacji zabytków


3. Kopii dzieł sztuki



4. Technologii i technik konserwacji zabytków



5. Podstaw konserwacji i restauracji dzieł sztuki



6. Profilaktyki konserwatorskiej



7. Projektowania konserwatorskiego



III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie historii sztuki i nauk pomocniczych

Treści kształcenia: Struktura i forma dzieła sztuki. Geneza, podstawy i uwarunkowania twórczości artystycznej oraz jej zaplecza. Elementy paleografii, neografii gotyckiej, epigrafiki, sfragistyki i heraldyki. Atrybuty i symbole władzy oraz urzędu. Ikonografia chrześcijańska. Elementy historii sztuki począwszy od starożytności po narodziny awangardowych kierunków XX wieku w Polsce i na świecie. Kluczowe zjawiska na polu architektury, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Sylwetki najwybitniejszych twórców, ośrodków i szkół.

Efekty kształcenie - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania podstawowego aparatu pojęciowego oraz warsztatu historyka sztuki; opisu i interpretacji dzieła sztuki dawnej i współczesnej, w tym datowania, określania szkół artystycznych, cech charakterystycznych warsztatów, twórców i regionów artystycznych; analizy historii pisma, definiowania jego typów oraz orientacji w zasadach brachygrafii; odczytywania prostych tekstów rękopiśmiennych, drukowanych i epigraficznych; opisywania herbu według obowiązujących zasad; identyfikowania w herbarzach.

2. Kształcenie w zakresie propedeutyki filozofii i teorii sztuki

Treści kształcenia: Tożsamość i podstawowe problemy filozofii. Związek filozofii z twórczością. Elementy teorii prawdy. Podstawy etyki, ontologii i estetyki. Wybrane kierunki filozofii. Podstawy i trening filozofowania. Filozoficzna refleksja nad sztuką. Historia kształtowania się myśli konserwatorskiej, jej współczesny stan. Terminologia i definicje kultury, sztuki i konserwacji. Doktryny konserwatorskie. Istota procesu konserwatorskiego. Struktura dzieła sztuki. Zasady postępowania konserwatorskiego. Etyka i zakres obowiązków i upoważnień konserwatora dzieł sztuki. Zagadnienia estetyki, wartości artystycznych i historycznych podstawowych czynności konserwatorskich i restauratorskich.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: filozoficznej refleksji nad sztuką w powiązaniu z interpretacją konserwowanego dzieła; kreowania właściwych koncepcji i podejmowania właściwych działań konserwatorskich.

3. Kształcenie w zakresie socjologii kultury

Treści kształcenia: Historia myśli socjologicznej. Pojęcie kultury i cywilizacji w myśli społecznej. Artysta w społeczeństwie. Rola intelektualistów w kształtowaniu świadomości społecznej. Znaczenie komunikacji i środków przekazu. Elementy antropologii kultury. Wybrane zagadnienia socjologii sztuki.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: analizy istoty zabytku w relacji do jego funkcji społecznej; określania relacji zabytek - użytkownik - środowisko optymalnych dla ochrony zabytku i procesu konserwatorskiego.

4. Kształcenie w zakresie technologii i technik dzieł sztuki

Treści kształcenia: Materiałoznawstwo, technologia i techniki malarskie. Budowa techniczna dzieł sztuki. Traktaty technologiczne.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: analizy podobrazi, pigmentów i spoiw; opisywania technologii wykonania dzieła oraz metod i działań, jakimi artysta uzyskiwał określone efekty wizualne.

5. Kształcenie w zakresie rysunku, anatomii plastycznej, malarstwa i rzeźby

Treści kształcenia: Zasady budowania przestrzeni - w rozumieniu realistycznym i abstrakcyjnym - przy pomocy linii, barwy i formy rzeźbiarskiej. Wrażliwość kolorystyczna. Komponowanie na płaszczyźnie. Perspektywa malarska. Techniki rysunku, malarskie i rzeźbiarskie. Obserwowanie i przedstawianie wartości linearnych, walorowych i światłocieniowych. Możliwości wyrazowe różnych narzędzi i podłoży. Układ kostny i mięśniowy człowieka.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykonywania szkicu, rysunku i malowidła w technice akwarelowej, akrylowej oraz olejnej; posługiwania się narzędziami rzeźbiarskimi w wybranych materiałach; wypowiedzi artystycznej w oparciu o obserwacje natury z wykorzystaniem znanych technik i technologii; wykorzystywania wiedzy anatomicznej w połączeniu z obserwacją; rozumienia kształtów ciała ludzkiego i konstruowania obrazu ciała ludzkiego na płaszczyźnie oraz w przestrzeni.

6. Kształcenie w zakresie chemii, fizyki i biologii

Treści kształcenia: Podstawy chemii i fizyki. Budowa i właściwości substancji nieorganicznych i organicznych występujących w obiektach zabytkowych oraz materiałach konserwatorskich. Mechanizmy oraz typy reakcji chemicznych. Metody otrzymywania polimerów. Budowa, właściwości oraz zastosowania polimerów w konserwacji zabytków. Wyznaczanie właściwości fizycznych i użytkowych żywic sztucznych. Fizyczne podstawy metod badawczych i analitycznych - możliwości ich stosowania w badaniach dzieł sztuki. Techniki dokumentacyjne dzieł sztuki. Biochemia, morfologia i fizjologia mikroorganizmów. Klasyfikacja i systematyka mikroorganizmów. Drobnoustroje i owady uczestniczące w procesach niszczenia materii zabytku. Środki chemiczne do zwalczania drobnoustrojów i owadów w zabytkach. Metody dezynfekcji i dezynsekcji zabytków.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: opisywania budowy i właściwości materii zabytkowej, czynników niszczących tę materię oraz mechanizmów korozji; analizy prostych substancji nieorganicznych i organicznych; określania podstawowych właściwości fizycznych i chemicznych cieczy i ciał stałych; opisywania budowy i określania właściwości polimerów wykorzystywanych w pracach konserwatorskich; badania podstawowych właściwości żywic sztucznych; określania przyczyn niszczenia zabytków oraz materiałów, z których są one zbudowane; stosowania odpowiednich metod eliminowania zagrożeń.

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie historii, teorii oraz propedeutyki konserwacji zabytków

Treści kształcenia: Historia kształtowania się myśli konserwatorskiej. Terminologia i definicje kultury, sztuki i konserwacji. Doktryny konserwatorskie. Istota procesu konserwatorskiego. Struktura dzieła sztuki. Zasady postępowania konserwatorskiego. Etyka oraz zakres obowiązków i uprawnień konserwatora dzieł sztuki. Estetyka oraz wartości artystyczne i historyczne w procesie konserwacji. Interdyscyplinarny charakter konserwacji i restauracji dzieł sztuki.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: świadomego podejmowania decyzji konserwatorskich.

2. Kształcenie w zakresie inwentaryzacji i dokumentacji zabytków

Treści kształcenia: Metody inwentaryzacji zabytków. Schemat Dokumentacji Konserwatorskiej. Współczesne metody diagnostyczne wykorzystujące analizę chemiczną materii zabytkowej oraz produktów korozji. Budowa materii zabytkowej. Budowa techniczna zabytku. Rozpoznawanie i określanie przyczyn zniszczeń zabytku.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykonywania inwentaryzacji pomiarowo-rysunkowej, dokumentacji opisowej, dokumentacji fotograficznej i rysunkowej oraz analizy obiektu zabytkowego.

3. Kształcenie w zakresie kopii dzieł sztuki

Treści kształcenia: Technika i technologia kopii oryginalnych dzieł sztuki pochodzących ze zbiorów muzealnych: średniowiecznego malarstwa tablicowego, nowożytnego malarstwa sztalugowego, rzeźby i detalu architektonicznego w materiale rzeźbiarskim, tapiserii i tkaniny haftowanej, miniatur na pergaminie oraz malarstwa akwarelowego XIX wieku. Dokumentacja fotograficzna i opisowa. Etapy tworzenia kopii.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykonywania kopii dzieła sztuki - świadomego doboru środków w celu uzyskania określonych efektów plastycznych; wykonywania rekonstrukcji i niezbędnych uzupełnień w trakcie prac konserwatorskich i restauratorskich - zgodnie z techniką i technologią dzieła oryginalnego.

4. Kształcenie w zakresie technologii i technik konserwacji zabytków

Treści kształcenia: Konserwacja zabytków w ujęciu historycznym. Budowa i właściwości stosowanych w przeszłości i współcześnie materiałów oraz metod konserwatorskich. Praktyczna ocena skuteczności stosowania poszczególnych materiałów i metod.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: świadomego wyboru metod i materiałów w trakcie konserwacji i restauracji dzieł sztuki.

5. Kształcenie w zakresie podstaw konserwacji i restauracji dzieł sztuki

Treści kształcenia: Metody konserwacji i restauracji dzieł sztuki w obszarze: malarstwa sztalugowego i ściennego, grafiki, archiwaliów na papierze i pergaminie, pieczęci, skór archeologicznych, kurdybanów, pasteli, akwareli, zabytkowych tkanin, rzeźby drewnianej i kamiennej, detali architektonicznych, ceramiki porowatej, nieporowatej i glazurowanej, drewna, szkła oraz metalu.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: posługiwania się narzędziami warsztatu konserwatorsko-restauratorskiego w wybranych obszarach konserwatorskich; przygotowywania projektu konserwatorskiego; przeprowadzania kompleksowych prac konserwatorskich i restauratorskich; opracowywania dokumentacji.

6. Kształcenie w zakresie profilaktyki konserwatorskiej

Treści kształcenia: Ochrona zbiorów przed działaniem czynników niszczących. Przechowywanie, eksponowanie i transport obiektów zabytkowych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: określania warunków prawidłowego przechowywania, magazynowania, eksponowania i transportowania dzieł sztuki; zapobiegania niszczeniu dzieł sztuki poprzez eliminowanie czynników niszczących.

7. Kształcenie w zakresie projektowania konserwatorskiego

Treści kształcenia: Współczesne narzędzia projektowania wizualnego i promocji. Planowanie procesu konserwacji. Projektowanie efektów procesu konserwacji. Organizacja kompleksowych prac konserwatorskich.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: projektowania efektów prac konserwatorsko-restauratorskich w aspekcie estetycznym, organizacyjnym i społecznym.

IV. PRAKTYKI

Praktyki powinny trwać nie krócej niż 4 tygodnie.

Zasady i formę odbywania praktyk ustala jednostka uczelni prowadząca kształcenie.

V. INNE WYMAGANIA

1. Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu wychowania fizycznego - w wymiarze 60 godzin, którym można przypisać do 2 punktów ECTS; języków obcych - w wymiarze 120 godzin, którym należy przypisać 5 punktów ECTS; technologii informacyjnej - w wymiarze 30 godzin, którym należy przypisać 2 punkty ECTS. Treści kształcenia w zakresie technologii informacyjnej: podstawy technik informatycznych, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna, usługi w sieciach informatycznych, pozyskiwanie i przetwarzanie informacji - powinny stanowić co najmniej odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL - European Computer Driving Licence).

2. Programy nauczania powinny zawierać treści poszerzające wiedzę ogólną w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin, którym należy przypisać nie mniej niż 3 punkty ECTS.

3. Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu ochrony własności intelektualnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

4. Zajęcia praktyczne stanowią integralny element procesu kształcenia. Programy nauczania powinny przewidywać dwutygodniowy plener malarski lub rzeźbiarski.

5. Za przygotowanie pracy magisterskiej i przygotowanie do egzaminu dyplomowego student otrzymuje 20 punktów ECTS.

ZALECENIA

1. Wskazana jest znajomość języka angielskiego w stopniu umożliwiającym samodzielne czytanie tekstów fachowych.


lista kierunków:

Konserwacja i restauracja dzieł sztuki - studia jednolite magisterskie


Polityka Prywatności