aplikacja Matura google play app store

Górnictwo i geologia - studia II stopnia

kierunek studiów: Górnictwo i geologia
poziom kształcenia: Studia II stopnia

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Studia drugiego stopnia trwają nie krócej niż 3 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 900. Liczba punktów ECTS nie powinna być mniejsza niż 90.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent powinien umieć posługiwać się zaawansowaną wiedzą ogólną z obszaru nauk o ziemi i nauk matematyczno-technicznych oraz wiedzą specjalistyczną z zakresu górnictwa i geologii. Powinien posiadać umiejętności kierowania zespołami i podejmowania decyzji o znacznym stopniu ryzyka. Powinien wykazywać się inicjatywą twórczą i umiejętnościami współpracy z przedstawicielami innych dyscyplin przy rozwiązywaniu złożonych interdyscyplinarnych problemów, jakie pojawiają się w górnictwie i geologii. Powinien być przygotowany do pracy w przedsiębiorstwach, w organach nadzoru górniczego, w administracji państwowej i samorządowej oraz w jednostkach projektowych. Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich) oraz pracy badawczej.

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1 GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

150

16

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

120

14

Razem

270

30

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

150

16

1. Statystyki

60


2. Fizyki współczesnej

30


3. Informatyki w technice

30


4. Zarządzania środowiskiem

30


B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

120

14

1. Geologii złóż



2. Organizacji i projektowania prac geologicznych



3. Inżynierii złożowej



4. Technologii górniczych



5. Geotechniki



6. Technologii wiertniczych



7. Zarządzania i marketingu



III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie statystyki

Treści kształcenia: Elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki. Rozkład empiryczny - cechy i opis. Zmienna losowa, podstawowe rozkłady zmiennych losowych. Parametry rozkładu jednej i wielu zmiennych losowych. Wnioskowanie statystyczne o rozkładzie jednowymiarowym. Elementy teorii estymacji - estymacja przedziałowa. Analiza wariacji, korelacji i regresji. Elementy analizy szeregów czasowych. Regresja pierwszego i drugiego rodzaju, współczynnik korelacji. Populacja generalna i próby losowe. Minimalna liczebność próby. Przedziały ufności. Rozkład studenta oraz chi-kwadrat. Testowanie hipotez statystycznych. Projektowanie eksperymentów.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania statystyki do rozwiązywania problemów z zakresu nauk o ziemi; opisu i opracowywania wyników eksperymentu naukowego.

2. Kształcenie w zakresie fizyki współczesnej

Treści kształcenia: Elementy mechaniki kwantowej: równanie Schrödingera, studnia potencjału, tunelowanie przez barierę potencjału, spin, efekt Zeemana. Lasery. Wiązania międzyatomowe i międzycząsteczkowe w ciele stałym. Struktura ciał stałych. Statystyki kwantowe. Elektrony w ciele stałym - struktura pasmowa, metale, półprzewodniki, izolatory, nadprzewodniki. Siły jądrowe. Przemiany jądrowe.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania wiedzy z zakresu fizyki w badaniach z obszaru górnictwa i geologii.

3. Kształcenie w zakresie informatyki w technice

Treści kształcenia: Metody numeryczne. Rozwiązywanie układów równań liniowych i nieliniowych. Rozwiązywanie równań różniczkowych. Metody całkowania. Metoda Monte Carlo w symulacjach. Programowanie liniowe. Programowanie sieciowe. Analiza wyników pomiarów i badań - statystyka opisowa, histogramy, funkcje regresji. Sieci lokalne i globalne.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania technik komputerowych w zagadnieniach inżynierskich i badaniach naukowych - do analizy danych oraz opracowywania wyników pomiarów.

4. Kształcenie w zakresie zarządzania środowiskiem

Treści kształcenia: Zarządzanie przedsiębiorstwem w myśl koncepcji zrównoważonego rozwoju. Etyczne i socjologiczne aspekty ochrony środowiska. Aspekty prawne i ekonomiczne ochrony środowiska. Nowoczesne metody zarządzania środowiskiem - ich ocena. Systemy zarządzania środowiskiem. Czystsza produkcja jako filozofia i strategia ochrony środowiska. Najlepsze dostępne techniki - czystsze technologie. Zasady i regulacje prawne w gospodarce odpadami. Zasady tworzenia złóż wtórnych. Świadectwo czystej produkcji jako forma dobrowolnego zobowiązania ekologicznego. ISO (International Organization for Standardization) 14001 - podstawowy standard oceny postępowania proekologicznego. Finansowanie inwestycji w zakresie ochrony środowiska. Ocena oddziaływania przemysłu na środowisko.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: rozumienia relacji między produkcją i usługami a korzystaniem ze środowiska; posługiwania się zasadami zrównoważonego rozwoju w działalności zawodowej i ocenie działalności proekologicznej przedsiębiorstwa.

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie geologii złóż

Treści kształcenia: Geneza złóż i ich klasyfikacje. Kryteria oceny wartości złóż. Forma i struktura złóż w zależności od skali obserwacji. Procesy powstawania - przegląd złóż o różnej genezie z uwzględnieniem najbardziej znanych złóż światowych oraz złóż polskich. Światowe i polskie zasoby kopalin. Prognozy zapotrzebowania i perspektywy poszukiwawcze dla różnych rodzajów złóż.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania wiedzy z obszaru genezy złóż; rozpoznawania światowych i polskich zasobów surowców; opracowywania strategii górnictwa.

2. Kształcenie w zakresie organizacji i projektowania prac geologicznych

Treści kształcenia: Cel i zadania projektowania geologicznego. Elementy organizacji prac - prawa organizacji, cykl organizacyjny. Przygotowanie projektowania, określenie celów i zadań projektowania. Zasady wyboru metod realizacji prac. Harmonogram prac, diagramy sieciowe, metoda decydujących ciągów. Kosztorysowanie prac. Podstawy prawne wykonywania prac geologicznych. Organizacja i realizacja badań geologicznych, zasady kontroli wyników. Organizacja prac geologicznych w Polsce.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania wiedzy z zakresu projektowania i organizacji prac geologicznych dla potrzeb: służb geologicznych, przedsiębiorstw górniczych oraz instytucji badawczych.

3. Kształcenie w zakresie inżynierii złożowej

Treść kształcenia: Równania bilansu masowego złóż węglowodorów powyżej i poniżej stanu nasycenia, z uwzględnieniem ściśliwości wody i skały oraz zabiegów wtórnych. Analiza równań bilansu masowego dla różnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Analiza ruchu konturu woda-gaz. Metody obliczania ilości wody dopływającej do złoża węglowodorów. Kryteria eksploatacji z uwzględnieniem stożków i języków wodnych i gazowych. Analiza metod wtórnych i trzecich w eksploatacji złóż węglowodorów. Modelowanie procesów wzajemnego wypierania się różnych faz w złożach węglowodorów. Ocena wyników symulacji komputerowych procesów zachodzących w czasie eksploatacji złóż.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: projektowania procesów filtracji płynów w ośrodkach porowatych; formułowania równań bilansu masowego; korzystania z komputerowych metod analizy filtracji płynu w ośrodku skalnym.

4. Kształcenie w zakresie technologii górniczych

Treści kształcenia: Mechanizacja w górnictwie. Nowe techniki w pracach górniczych. Technologiczne metody profilaktyki w kontekście zagrożeń naturalnych w górnictwie. Metody uszczelniania oraz wzmacniania skał i górotworu. Metody bieżącej kontroli stateczności wyrobisk. Eksploatacja górnicza w nietypowych warunkach zalegania złoża oraz w warunkach występowania zagrożeń naturalnych - niekonwencjonalne metody geotechnologiczne. Technologie górnicze w budownictwie tunelowym, specjalnym i hydrotechnicznym.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: kompleksowego prowadzenia działalności górniczej w celu pozyskiwania kopalin - również w trudnych warunkach geologiczno-górniczych; kompleksowego podejmowania działalności górniczej w geoinżynierii.

5. Kształcenie w zakresie geotechniki

Treści kształcenia: Mechaniczne i reologiczne właściwości skał. Struktura i klasyfikacja gruntów. Właściwości gruntów. Geoinżynierskie metody modyfikacji właściwości fizyko-mechaniczych ośrodków gruntowych oraz masywów skalnych. Stabilizacja gruntów i skał słabozwięzłych. Badania właściwości fizycznych skał i gruntów w warunkach laboratoryjnych i in situ. Technologie i techniki bezwykopowe.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: oceny właściwości gruntów; wykorzystywania podstawowych technik z zakresu geotechniki.

6. Kształcenie w zakresie technologii wiertniczych

Treści kształcenia: Mechaniczne i hydrauliczne parametry technologii wiercenia. Technologie orurowania i cementowania kolumn rur okładzinowych. Badania w otworach wiertniczych. Instrumentacja w otworach wiertniczych. Metody usuwania awarii i komplikacji wiertniczych. Niekonwencjonalne metody wykonywania otworów wiertniczych.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: stosowania technologii wiertniczych do wykonywania otworów wiertniczych o różnym przeznaczeniu.

7. Kształcenie w zakresie zarządzania i marketingu

Treści kształcenia: Procesy i funkcje zarządzania. Przedsiębiorstwo jako obiekt zarządzania - status własnościowy, planowanie, podejmowanie decyzji. Motywowanie i kierowanie pracownikami. Funkcje kontrolne zarządzania. Rynek i jego systematyka. Analiza rynku - badania rynkowe i marketingowe. Plan i strategie marketingowe. Organizacja i zarządzanie dystrybucją surowców. Bankowość - kredytowanie inwestycji w działalności górniczej.

Efekty kształcenia - umiejętności i kompetencje: wykorzystywania zasad zarządzania przedsiębiorstwem w działalności górniczej; rozumienia roli marketingu w działalności przedsiębiorstwa; stosowania metod marketingu w działalności górniczej; rozumienia zasad kredytowania w działalności górniczej.

IV. INNE WYMAGANIA

1. Kształcenie powinno obejmować wszystkie treści podstawowe oraz treści kierunkowe z czterech zakresów, w minimalnym wymiarze 30 godzin każdy.

2. Przynajmniej 50% zajęć powinno być przeznaczone na seminaria, ćwiczenia audytoryjne, laboratoryjne lub projektowe.

3. Za przygotowanie pracy magisterskiej i przygotowanie do egzaminu dyplomowego student otrzymuje 20 punktów ECTS.

ZALECENIA

1. Przy tworzeniu programów nauczania mogą być uwzględniane wymogi - określone przez Wyższy Urząd Górniczy - umożliwiające uzyskanie uprawnień zawodowych wyższego dozoru ruchu zakładów górniczych.


lista kierunków:

Górnictwo i geologia - studia II stopnia


Polityka Prywatności