aplikacja Matura google play app store

Geografia - studia II stopnia

kierunek studiów: Geografia
poziom kształcenia: Studia II stopnia

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Studia drugiego stopnia trwają nie krócej niż 4 semestry. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 800. Liczba punktów ECTS nie powinna być mniejsza niż 120.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent posiada zaawansowaną – w relacji do studiów pierwszego stopnia – wiedzę z zakresu geografii wzbogaconą o wiedzę ogólną z obszaru nauk ścisłych, społecznych i przyrodniczych. Absolwent umie analizować zjawiska i procesy przyrodnicze, gospodarcze i społeczne w różnych skalach przestrzennych – globalnej, regionalnej i lokalnej. Absolwent posiada umiejętności kompleksowej oceny środowiska życia człowieka oraz kreatywnego wykorzystywania wiedzy i wykonywania pracy zawodowej. Jest przygotowany do pełnienia funkcji kierowniczych oraz do pracy w szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów trzeciego stopnia (doktoranckich).

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1 GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

60

8

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

120

16

Razem

180

24

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

60

8

1. Metodologii badań geograficznych

30


2. Filozofii

30


B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

120

16

1. Globalnych problemów geografii społeczno-ekonomicznej



2. Globalnych problemów geografii fizycznej



III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie metodologii badań geograficznych

Treści kształcenia: Obszar zainteresowań i zadania metodologii geografii. Struktura metodologiczna działów geografii. Modele badań geograficznych z uwzględnieniem założeń badawczych geografii.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: identyfikowania problemów środowiskowych i społeczno-gospodarczych w przestrzeni; analizowania zjawisk i procesów przestrzennych; wnioskowania o zjawiskach i procesach przestrzennych.

2. Kształcenie w zakresie filozofii

Treści kształcenia: Główne kierunki filozofii. Filozofia a nauki przyrodnicze.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia kwestii, zakresu, postaw i warunków odpowiedzialnego postępowania człowieka w świecie współczesnym i wobec przyszłości; wykorzystywania wiedzy ogólnej i metodologii filozofii do rozumienia problemów filozoficznych w geografii.

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie globalnych problemów geografii społeczno-ekonomicznej

Treści kształcenia: Źródła cywilizacji społecznej i gospodarczej. System: ludność–gospodarka–środowisko przyrodnicze. Globalizacja – jej istota oraz uwarunkowania. Procesy integracji międzynarodowej. Mobilność ludności a zmiany globalne. Współczesne procesy społeczno-gospodarcze – ich wyraz przestrzenny. Urbanizacja. Problemy żywnościowe na świecie. Perspektywy rozwoju społeczno-gospodarczego świata.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia współzależności w systemie człowiek–przyroda–środowisko przyrodnicze; identyfikowania uwarunkowań rozwoju społeczno-gospodarczego w różnych skalach – od globalnej do lokalnej; krytycznej oceny źródeł i informacji o świecie współczesnym.

2. Kształcenie w zakresie globalnych problemów geografii fizycznej

Treści kształcenia: Globalne zmiany środowiska – ich ziemskie oraz pozaziemskie przyczyny. Interakcje ocean–atmosfera–kontynent. Globalne zmiany atmosfery – skutki dla hydrosfery, biosfery, rzeźby powierzchni Ziemi i działalności człowieka. Dynamika ekosystemów lasów tropikalnych. Pustynnienie i stepowienie – przyczyny. Wyczerpywanie i antropogeniczna degradacja zasobów Ziemi. Klęski żywiołowe – globalne konsekwencje. Prognozowanie globalnych zmian środowiska przyrodniczego.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: identyfikowania globalnych problemów środowiskowych; rozpoznawania przyczyn i złożonych uwarunkowań problemów środowiskowych; określania powiązań przyczynowo-skutkowych i przewidywania skutków zmian globalnych w różnych skalach czasowych; krytycznego analizowania informacji pochodzących z różnych źródeł.

IV. INNE WYMAGANIA

1.      Programy nauczania powinny przewidywać ćwiczenia terenowe.

2.      Za przygotowanie pracy magisterskiej i przygotowanie do egzaminu dyplomowego student otrzymuje 20 punktów ECTS.


lista kierunków:

Geografia - studia II stopnia


Polityka Prywatności