aplikacja Matura google play app store

Farmacja - jednolite studia magisterskie

kierunek studiów: Farmacja
poziom kształcenia: Studia magisterskie jednolite

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Jednolite studia magisterskie trwają nie krócej niż 11 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 5300. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 330.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwenci posiadają wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych. Są przygotowani do pełnienia roli gwaranta jakości produktów leczniczych oraz bezpieczeństwa i skuteczności farmakoterapii w ramach systemu opieki zdrowotnej. W szczególności są przygotowani do: profesjonalnego sprawowania obowiązków farmaceuty w zakresie: (a) sporządzania, wytwarzania oraz oceny jakości i tożsamości produktów leczniczych, (b) wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, (c) sprawowania nadzoru nad obrotem, przechowywaniem i wykorzystywaniem produktów leczniczych i wyrobów medycznych, (d) udzielania rzetelnej i obiektywnej informacji dotyczącej działania produktów leczniczych i stosowania wyrobów medycznych w warunkach racjonalizacji farmakoterapii, (e) prowadzenia badań chemicznych, farmaceutycznych, farmakologicznych i toksykologicznych produktów leczniczych, (f) udziału w badaniach klinicznych i terapii monitorowanej stężeniem leku oraz (g) udziału w monitorowaniu niepożądanych działań produktów leczniczych; samodzielnego i twórczego rozwiązywania problemów z wykorzystaniem współczesnych źródeł informacji; twórczej i partnerskiej współpracy zawodowej z pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia w zakresie inicjowania i wspierania działań prozdrowotnych; ustawicznej aktualizacji wiedzy i umiejętności fachowych z myślą o podnoszeniu kwalifikacji zawodowych w toku ustawicznych szkoleń, kształcenia specjalizacyjnego oraz w trybie samokształcenia; zarządzania w obszarze farmacji; korzystania z wiedzy i umiejętności fachowych w pracy i życiu codziennym – zgodnie z zasadami etyki i deontologii oraz poszanowania i przestrzegania prawa oraz kontynuowania edukacji na studiach doktoranckich i uczestniczenia w badaniach.

Absolwenci są przygotowani do pracy w: aptekach ogólnodostępnych i szpitalnych oraz hurtowniach farmaceutycznych; przemyśle farmaceutycznym i innych podmiotach odpowiedzialnych za wprowadzenie produktu leczniczego na rynek oraz uprawnionych do wytwarzania, importu i eksportu produktów leczniczych i materiałów medycznych; zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, terapię monitorowaną stężeniem leku oraz monitorowanie niepożądanych działań produktów leczniczych; inspekcji farmaceutycznej oraz w innych urzędach i instytucjach państwowych i samorządowych działających w dziedzinie farmacji i ochrony zdrowia; jednostkach kontrolno-pomiarowych i laboratoriach z dziedziny higieny ogólnej, kontroli i badania żywności, diagnostyki laboratoryjnej oraz ochrony środowiska; zakładach, wytwórniach i laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej; instytucjach badawczych i w ośrodkach badawczo-rozwojowych oraz instytucjach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu nauk farmaceutycznych.

Absolwenci posiadają umiejętności współpracy z ludźmi, kierowania zespołami oraz zarządzania placówkami: ochrony zdrowia publicznego – szczególnie aptekami ogólnodostępnymi i szpitalnymi; prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, importu, eksportu i obrotu hurtowego produktów leczniczych i materiałów medycznych oraz badawczo-rozwojowymi, inspekcyjnymi oraz administracyjnymi z obszaru farmacji i ochrony zdrowia. Absolwenci znają język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieją posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu farmacji.

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1  GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ  ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1395

96

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1950

135

     Razem

3345

231

III.2  SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


Godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

1395

96

1. Anatomii

30

 

2. Fizjologii

75

 

3. Patofizjologii

75

 

4. Kwalifikowanej pierwszej pomocy

45

 

5. Biologii i genetyki

60

 

6. Botaniki

90

 

7. Biochemii

105

 

8. Biologii molekularnej

30

 

9. Mikrobiologii

90

 

10. Immunologii

30

 

11. Chemii ogólnej i nieorganicznej

150

 

12. Chemii analitycznej

180

 

13. Chemii fizycznej

105

 

14. Chemii organicznej

210

 

15. Matematyki

30

 

16. Statystyki

30

 

17. Biofizyki

30

 

18. Historii filozofii

15

 

19. Psychologii i socjologii

15

 

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

1950

231

1. Chemii leków

255

 

2. Syntezy i technologii środków leczniczych

75

 

3. Biotechnologii farmaceutycznej

30

 

4. Farmakologii i farmakodynamiki

210

 

5. Farmakoterapii i informacji o lekach

60

 

6. Toksykologii

90

 

7. Farmakognozji

150

 

8. Leków pochodzenia naturalnego

30

 

9. Technologii postaci leku

330

 

10. Biofarmacji

45

 

11. Farmacji praktycznej w aptece

60

 

12. Farmakokinetyki

30

 

13. Ćwiczeń specjalistycznych i metodologii badań

375

 

14 Bromatologii

75

 

15 Higieny i epidemiologii

30

 

16. Prawa farmaceutycznego

30

 

17. Ekonomiki i zarządzania w farmacji

30

 

18. Historii farmacji

15

 

19. Etyki zawodowej

30

 

III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie anatomii

Treści kształcenia: Podstawy anatomii prawidłowej organizmu ludzkiego. Elementy anatomii funkcjonalnej i rozwojowej. Współzależność między budową i funkcją organizmu w warunkach zdrowia i choroby.  

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: opisu budowy anatomicznej organizmu ludzkiego; rozumienia podstawowych zależności między budową i funkcją organizmu; stosowania nomenklatury anatomicznej w opisie stanu zdrowia.

2. Kształcenie w zakresie fizjologii

Treści kształcenia: Elementy cytofizjologii. Mechanizmy regulacji nerwowej i hormonalnej. Elementy fizjologii poszczególnych układów. Wydzielanie i termoregulacja. Mechanizmy adaptacyjne. Wpływ leków na funkcje fizjologiczne organizmu.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia i opisu mechanizmów funkcjonowania organizmu ludzkiego na wszystkich poziomach jego organizacji; rozpatrywania poszczególnych funkcji organizmu ludzkiego jako powiązanych elementów zintegrowanej całości; charakteryzowania możliwości adaptacyjnych organizmu człowieka; wykorzystywania nabytej wiedzy do analizy stanu czynnościowego organizmu z myślą o optymalizacji i indywidualizacji postępowania farmakoterapeutycznego i profilaktycznego.

3. Kształcenie w zakresie patofizjologii

Treści kształcenia: Elementy patofizjologii komórki. Zaburzenia funkcji adaptacyjnych organizmu. Patofizjologia krwi i układu odpornościowego. Zaburzenia regulacji organizmu. Podstawy patofizjologii poszczególnych układów. Mechanizmy rozwoju nowotworów. Zaburzenia przemiany materii. Elementy etiologii.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia i opisu mechanizmów rozwoju zaburzeń czynnościowych; prawidłowego interpretowania patofizjologicznego podłoża rozwoju chorób; oceny wpływu farmakoterapii na stan czynnościowy organizmu.

4. Kształcenie w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy

Treści kształcenia: Rozpoznawanie sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu człowieka. Ocena podstawowych funkcji życiowych człowieka w stanie zagrożenia. Przywrócenie, podtrzymanie i stabilizacja podstawowych funkcji życiowych – w tym czynności układu oddechowego i krążenia. Zabezpieczenie i stabilizacja różnych obszarów ciała uszkodzonych w wyniku działania czynników zewnętrznych. Podejmowanie kwalifikowanych działań ratunkowych w szczególnych rodzajach zagrożeń środowiskowych. Organizacja i przeprowadzanie kwalifikowanego i bezpiecznego transportu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w zróżnicowanych sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia; rozumienia i stosowania zasad kwalifikowanej pierwszej pomocy.

5. Kształcenie w zakresie biologii i genetyki

Treści kształcenia: Elementy organizacji żywej materii. Funkcjonowanie organizmów. Elementy ekologii. Elementy parazytologii, ewolucja układu pasożyt-żywiciel. Cytofizjologia komórki. Elementy genetyki klasycznej, populacyjnej i molekularnej. Genetyczne aspekty różnicowania komórek. Dziedziczenie monogenowe i poligenowe cech człowieka. Genetyczny polimorfizm populacji ludzkiej.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia mechanizmów funkcjonowania żywych organizmów na poszczególnych poziomach ich organizacji; analizy i opisu zależności między organizmami i środowiskiem; wykorzystywania wiedzy o genetycznym podłożu różnicowania organizmów oraz o mechanizmach dziedziczenia do charakterystyki polimorfizmu genetycznego; oceny uwarunkowań genetycznych rozwoju chorób w populacji ludzkiej.

6. Kształcenie w zakresie botaniki

Treści kształcenia: Charakterystyka morfologiczna i anatomiczna ważniejszych jednostek systematycznych organizmów prokariotycznych, grzybów i roślin dostarczających surowców leczniczych i materiałów stosowanych w farmacji. Metody badawcze w systematyce. Rozpoznawanie składników komórek i tkanek oraz organów i gatunków o znaczeniu farmaceutycznym. Elementy biotechnologii roślin wyższych – regulatory wzrostu, kultury in vivo, mikrorozmnażanie. Biotechnologia w otrzymywaniu materiału leczniczego. Systemy ochrony roślin. Metody poszukiwania nowych gatunków leczniczych – etnobotanika. Rośliny lecznicze i chronione w stanie naturalnym i uprawie. Zielnik roślin leczniczych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: identyfikowania i opisu składników strukturalnych komórek, tkanek i organów roślin metodami mikroskopowymi i histochemicznymi; rozpoznawania roślin na podstawie cech morfologicznych i anatomicznych – szczególnie gatunków o znaczeniu farmaceutycznym; prowadzenia i wykorzystywania zielników; poszukiwania nowych gatunków i odmian roślin leczniczych oraz nowych technologii hodowli roślin.

7. Kształcenie w zakresie biochemii      

Treści kształcenia: Struktura i funkcje biologiczne białek. Enzymologia. Struktura i funkcje błon biologicznych. Mechanizmy transportu. Molekularne aspekty transdukcji sygnałów. Utlenianie biologiczne, bioenergetyka. Metabolizm węglowodanów i lipidów. Katabolizm białek i aminokwasów, aminy biogenne. Molekularne mechanizmy biosyntezy DNA, RNA i białek. Mutageneza i systemy naprawy DNA. Molekularne mechanizmy biotransformacji leków. Integracja i regulacja procesów metabolicznych. Leki jako modyfikatory procesów metabolicznych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia budowy i funkcji biologicznych białek, kwasów nukleinowych, węglowodanów, lipidów oraz hormonów i witamin; wykrywania i oznaczania białek, kwasów nukleinowych, węglowodanów, lipidów oraz hormonów i witamin w materiale biologicznym; badania kinetyki reakcji enzymatycznych; rozumienia głównych szlaków metabolicznych i ich współzależności oraz mechanizmów regulacji metabolizmu; stosowania wiedzy biochemicznej do analizy i oceny procesów fizjologicznych i patologicznych – w tym  wpływu na nie leków i substancji toksycznych.

8. Kształcenie w zakresie biologii molekularnej

Treści kształcenia: Rekombinacja i klonowanie DNA. Molekularne aspekty cyklu komórkowego – proliferacja, apoptoza, transformacja nowotworowa. Metody badania genomu, hybrydyzacja. Reakcja łańcuchowa polimerazy (PCR). Metody biologii molekularnej w biotechnologii leków, diagnostyce laboratoryjnej oraz terapii genowej.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia budowy i funkcji kwasów nukleinowych i białek; opisu i analizy podłoża molekularnego procesów patologicznych; izolowania, oznaczania i amplifikacji kwasów nukleinowych; posługiwania się współczesnymi technikami badania genomu; stosowania technik biologii molekularnej w biotechnologii farmaceutycznej, terapii genowej i diagnostyce laboratoryjnej.

9. Kształcenie w zakresie mikrobiologii

Treści kształcenia: Bakteriologia ogólna i szczegółowa. Elementy wirusologii i mykologii. Charakterystyka bakterii, wirusów i grzybów chorobotwórczych. Wpływ chemioterapeutyków oraz środków dezynfekcyjnych i antyseptycznych na drobnoustroje. Elementy diagnostyki mikrobiologicznej. Podstawy mikrobiologii farmaceutycznej.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: przygotowywania podłoży i pożywek mikrobiologicznych; prowadzenia posiewów oraz hodowli drobnoustrojów; wykonywania preparatów mikrobiologicznych; identyfikowania drobnoustrojów na podstawie cech morfologicznych oraz właściwości fizjologicznych i hodowlanych; stosowania metod immunologicznych oraz technik biologii molekularnej w diagnostyce mikrobiologicznej; badania wrażliwości drobnoustrojów na antybiotyki i chemioterapeutyki; przeprowadzania kontroli mikrobiologicznej leków; wykorzystywania metod mikrobiologicznych w: badaniach mutagennego i karcinogennego działania leków, ocenie skuteczności dezynfekcji i sterylizacji, ilościowym oznaczaniu witamin i aminokwasów oraz badaniu aktywności antybiotyków.

10. Kształcenie w zakresie immunologii

Treści kształcenia: Komórki immunologicznie kompetentne. Antygeny i przeciwciała. Mechanizmy odpowiedzi immunologicznej. Tolerancja immunologiczna. Odporność nieswoista – interferony, układ dopełniacza. Regulacja procesów odpornościowych. Elementy immunopatologii. Nadwrażliwość i choroby alergiczne. Autoimmunizacja. Immunologia nowotworów. Elementy immunologii transplantacyjnej. Immunoprofilaktyka i immunoterapia. Elementy diagnostyki immunologicznej.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia i opisu mechanizmów i procesów immunologicznych w warunkach zdrowia i choroby; prowadzenia diagnostyki immunologicznej; rozumienia zasad i metod immunoprofilaktyki i immunoterapii.

11. Kształcenie w zakresie chemii ogólnej i nieorganicznej

Treści kształcenia: Atomy i cząsteczki. Układ okresowy pierwiastków. Izotopy promieniotwórcze – wykorzystywanie w diagnostyce i leczeniu. Mechanizmy tworzenia i rodzaje wiązań chemicznych. Związki kompleksowe. Stany skupienia materii. Roztwory. Procesy utlenienia i redukcji. Charakterystyka metali i niemetali. Identyfikacja substancji nieorganicznych. Stosowanie substancji nieorganicznych w farmacji.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: opisu właściwości chemicznych pierwiastków i związków nieorganicznych; oceny trwałości wiązań oraz reaktywności związków nieorganicznych na podstawie ich budowy; rozumienia mechanizmów oddziaływań międzycząsteczkowych w różnych stanach skupienia materii; identyfikowania substancji nieorganicznych; wykorzystywania wiedzy o właściwościach substancji nieorganicznych w farmacji.

12. Kształcenie w zakresie chemii analitycznej

Treści kształcenia: Klasyczne metody analizy ilościowej – analiza wagowa, analiza objętościowa, alkacymetria, redoksymetria, argentometria, kompleksonometria, analiza gazowa. Charakterystyka i klasyfikacja metod instrumentalnych. Metody spektroskopowe, elektrochemiczne i rozdzielcze

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: wykonywania analiz jakościowych i ilościowych pierwiastków i związków chemicznych; rozumienia i stosowania podstawowych technik analizy klasycznej i instrumentalnej; oceny wiarygodności wyników analiz w oparciu o metody statystyczne; walidacji metod analitycznych.

13. Kształcenie w zakresie chemii fizycznej   

Treści kształcenia: Elementy mechaniki kwantowej. Elementy termodynamiki i kinetyki chemicznej. Mechanizmy katalizy. Fizykochemia układów wielofazowych i zjawisk powierzchniowych. Elementy elektrochemii. Fizykochemiczne podstawy farmakokinetyki.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: pomiaru lub wyznaczania wielkości fizykochemicznych; rozumienia i opisu właściwości i procesów fizykochemicznych.

14. Kształcenie w zakresie chemii organicznej

Treści kształcenia: Podział związków węgla – zasady nomenklatury. Struktura związków organicznych w ujęciu teorii orbitali atomowych i molekularnych. Efekt mezomeryczny i indukcyjny. Typy reakcji chemicznych – substytucja, addycja, eliminacja. Mechanizmy reakcji chemicznych. Systematyka związków organicznych według grup funkcyjnych. Właściwości: węglowodorów, fluorowcowęglowodorów, związków metaloorganicznych, amin, nitrozwiązków, alkoholi, fenoli, eterów, aldehydów, ketonów, kwasów karboksylowych, funkcyjnych i szkieletowych pochodnych kwasów karboksylowych, pochodnych kwasu węglowego. Budowa i właściwości związków heterocyklicznych – pięcio- i sześcioczłonowych z atomami N, O, S. Budowa i właściwości związków pochodzenia naturalnego – alkaloidów, węglowodanów, steroidów, terpenów, lipidów, peptydów i białek. Preparatyka związków organicznych. Analiza związków organicznych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia i opisu struktury i właściwości związków organicznych; otrzymywania związków organicznych w skali laboratoryjnej; analizowania wybranych związków organicznych.

15. Kształcenie w zakresie matematyki

Treści kształcenia: Funkcje elementarne. Funkcje odwrotne. Elementy rachunku różniczkowego i całkowego. Równania różniczkowe pierwszego rzędu.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: opisu matematycznego procesów zachodzących w przyrodzie; wykorzystywania metod i modeli matematycznych w farmacji; wykorzystywania metod matematycznych w opracowywaniu i interpretacji wyników analiz i pomiarów.

16. Kształcenie w zakresie statystyki

Treści kształcenia: Elementy rachunku prawdopodobieństwa i statystyki matem


Polityka Prywatności