aplikacja Matura google play app store

Wiedza o teatrze - studia I stopnia

kierunek studiów: Wiedza o teatrze
poziom kształcenia: Studia I stopnia licencjackie

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 6 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 1800. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 180.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA

Absolwent łączy wykształcenie humanistyczne ze znajomością zagadnień sztuk przedstawiających i świata widowisk – szczególnie teatru. Posiada wiedzę z zakresu przeszłości i teraźniejszości teatru. Wprowadzony jest w problematykę teorii dramatu i teatru, antropologii i socjologii teatru. Zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu wiedzy o teatrze. Jest świadomym i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego. Umie łączyć znajomość spraw teatru z umiejętnościami wielokierunkowej promocji kultury i efektywnej jej orientacji we współczesnej rzeczywistości społeczno-kulturowej.

Absolwent jest przygotowany do pracy w: szkolnictwie – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela); teatrach i instytucjach kultury oraz prasie teatralnej i kulturalnej. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1 GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

540

73

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

90

12

Razem

630

85

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

540

73

1. Historii dramatu i teatru powszechnego

150


2. Historii dramatu i teatru polskiego

90


3. Teatru i dramatu współczesnego

90


4. Artystycznych teorii teatru

30


5. Filozofii

30


6. Historii

30


7. Historii literatury

90


8. Historii sztuk

30


B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

90

12

1. Warsztatu teatrologa



2. Krytyki teatralnej



3. Wiedzy o kulturze



4. Zarządzania kulturą



III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA  

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie historii dramatu i teatru powszechnego

Treści kształcenia: Teatr i dramat antyku. Teatr średniowieczny. Teatr i dramat elżbietański. Commedia dell’arte. Teatr hiszpański złotego wieku. Klasycyzm francuski. Teatr niemiecki przełomu XVIII i XIX wieku. Europejski teatr romantyczny. Dramaturgia francuska Drugiego Cesarstwa. Dramaturgia europejska przełomu XIX i XX wieku. Wielka Reforma Teatralna. Ewolucja gatunków oraz form dramatycznych i teatralnych. Prezentacja wielorakich zjawisk życia teatralnego.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia podstawowych konwencji teatralnych i gatunków dramatycznych od starożytności po wiek XX; rozumienia dzieł i dokonań artystów należących do kanonu historii teatru i dramatu powszechnego; orientowania się w problematyce poszczególnych epok; umieszczania poszczególnych dzieł i nurtów artystycznych we właściwym kontekście historycznym i kulturowym.

2. Kształcenie w zakresie historii dramatu i teatru polskiego

Treści kształcenia: Staropolski dramat i teatr religijny. Życie teatralne XVI i XVII wieku. Teatry magnackie. Organizacja i rozwój zawodowego teatru publicznego. Gatunki dramatyczne oświecenia. Najważniejsze ośrodki teatralne XIX wieku: Warszawa, Lwów, Kraków. Życie teatralne XIX-wiecznej prowincji. Dramaturgia romantyczna. Dramaturgia krajowa drugiej połowy XIX wieku. Teatr i dramat Młodej Polski. Życie teatralne dwudziestolecia międzywojennego. Pionierzy współczesnego teatru. Główne zjawiska życia teatralnego PRL.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia najważniejszych faktów z historii teatru polskiego; analizy procesów historycznych i ich kontekstu; orientowania się w dokonaniach najwybitniejszych artystów; analizy tekstów dramatycznych należących do kanonu; łączenia zjawisk i nurtów teatru polskiego z procesami zachodzącymi w teatrze europejskim i światowym.

3. Kształcenie w zakresie teatru i dramatu współczesnego

Treści kształcenia: Najważniejsze zjawiska w zakresie dramatu i teatru ostatniego ćwierćwiecza. Aktualne wydarzenia teatralne na świecie i w Polsce. Twórczość wybitnych artystów współczesnego teatru. Najnowsze kierunki poszukiwań teatralnych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: orientowania się w zachodzących od początku XX wieku przemianach w teatrze i dramacie światowym i polskim; oceniania znaczenia poszczególnych artystów i dzieł oraz specyfiki poszczególnych propozycji artystycznych; rozumienia związków teatru z przemianami w sztuce, kulturze i życiu społecznym; analizowania i interpretowania aktualnych wydarzeń i procesów zachodzących w życiu teatralnym.

4. Kształcenie w zakresie artystycznych teorii teatru

Treści kształcenia: Najważniejsze idee i doktryny teatralne – ich twórcy od starożytności po współczesność. Estetyka widowisk od starożytności po współczesność.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia światowych i polskich doktryn teatralnych; charakteryzowania specyfiki propozycji wybitnych artystów i teoretyków; analitycznej lektury tekstów programowych, manifestów i autokomentarzy oraz odnoszenia ich do prób realizacji artystycznej; orientowania się w różnorodności estetycznej gatunków teatralnych, dramatycznych i widowiskowych.

5. Kształcenie w zakresie filozofii

Treści kształcenia: Zarys historii myśli filozoficznej. Elementy etyki i estetyki. Najnowsze nurty filozoficzne – ich wpływ na kształtowanie współczesnej kultury. Tło filozoficzne wielkich epok teatralnych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia najważniejszych doktryn filozoficznych; umieszczania zjawisk teatralnych i dzieł dramatycznych w specyficznym dla nich kontekście filozoficznym.

6. Kształcenie w zakresie historii

Treści kształcenia: Kontekst historyczny kolejnych epok teatralnych ze szczególnym uwzględnieniem tych, w których rozwój teatru, jego znaczenie i funkcje pozostawały w ścisłym związku ze stosunkami politycznymi i społecznymi.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia procesów historycznych; umieszczania i interpretowania wydarzeń z dziejów teatru i dramatu w kontekście historycznym.

7. Kształcenie w zakresie historii literatury

Treści kształcenia: Elementy analizy historyczno-literackiej na świecie i w Polsce – okresy i prądy literackie, formy życia literackiego, gatunki i twórczość pisarzy.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: orientowania się w dorobku literatury światowej i polskiej; rozumienia dzieł zaliczanych do kanonu literatury dawnej i współczesnej; interpretowania dzieł teatralnych i dramatycznych oraz ich związków z epokami i prądami literackimi.

8. Kształcenie w zakresie historii sztuk

Treści kształcenia: Wybrane zagadnienia z dziejów sztuk plastycznych oraz historii muzyki i sztuk audiowizualnych w kontekście historycznym. Relacje między tymi sztukami a teatrem.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia najważniejszych zagadnień z zakresu sztuk plastycznych, muzyki i sztuk audiowizualnych; analizowania środków wyrazu wykorzystanych w dziele teatralnym oraz zmian, jakim podlegają one w teatrze.

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie warsztatu teatrologa

Treści kształcenia: Elementy wiedzy o teatrze. Obszar wiedzy teatrologicznej. Metody badawcze – podstawowe narzędzia. Nauki z pogranicza wiedzy teatrologicznej. Pozyskiwanie danych i poszukiwanie źródeł wiedzy o teatrze.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: orientowania się w zagadnieniach z zakresu teatrologii; posługiwania się metodami badawczymi teatrologii; poszukiwania źródeł wiedzy o teatrze; krytycznej analizy i wykorzystywania wiedzy o teatrze.

2. Kształcenie w zakresie krytyki teatralnej

Treści kształcenia: Warsztat krytyka teatralnego. Zadania i funkcje krytyki teatralnej. Opis spektaklu. Polskie indywidualności z obszaru krytyki teatralnej.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: orientowania się w historii i we współczesności krytyki teatralnej; rozumienia zadań i funkcji krytyki teatralnej; opisu spektaklu; przygotowywania recenzji teatralnej.

3. Kształcenie w zakresie wiedzy o kulturze

Treści kształcenia: Podstawowe pojęcia z zakresu wiedzy o kulturze. Procesy i instytucje kultury. Analiza wybranych zjawisk kulturowych.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: orientowania się w przebiegu procesów kulturowych i zjawisk kultury; rozumienia podstawowych pojęć i teorii z zakresu wiedzy o kulturze; odnoszenia wiedzy o kulturze do problematyki teatralnej.

4. Kształcenie w zakresie zarządzanie kulturą

Treści kształcenia: Formy polityki kulturalnej. Metody marketingu i zarządzania instytucjami kultury.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia zasad polityki kulturalnej; rozumienia mechanizmów funkcjonowania instytucji kultury; wykorzystywania wiedzy z zakresu marketingu i zarządzania w zarządzaniu instytucjami kultury.

IV. PRAKTYKI

Praktyki powinny trwać nie krócej niż 3 tygodnie.

Zasady i formę odbywania praktyk określa jednostka uczelni prowadząca kształcenie.

V. INNE WYMAGANIA

1.      Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu wychowania fizycznego – w wymiarze 60 godzin, którym można przypisać do 2 punktów ECTS; języków obcych – w wymiarze 120 godzin, którym należy przypisać 5 punktów ECTS; technologii informacyjnej – w wymiarze 30 godzin, którym należy przypisać 2 punkty ECTS. Treści kształcenia w zakresie technologii informacyjnej: podstawy technik informatycznych, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna, usługi w sieciach informatycznych, pozyskiwanie i przetwarzanie informacji – powinny stanowić co najmniej odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL – European Computer Driving Licence).

2.      Programy nauczania powinny zawierać treści poszerzające wiedzę ogólną w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin, którym należy przypisać nie mniej niż 3 punkty ECTS.

3.      Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu ochrony własności intelektualnej.

4.      Programy nauczania powinny obejmować wszystkie treści podstawowe oraz treści kierunkowe z co najmniej 3 zakresów, w tym z zakresu: warsztatu teatrologa oraz krytyki teatralnej.

5.      Za przygotowanie do egzaminu dyplomowego (w tym za przygotowanie pracy dyplomowej, jeśli przewiduje ją program nauczania) student otrzymuje 10 punktów ECTS.

ZALECENIA

1.      Zaleca się, aby studenci uczestniczyli w życiu kulturalnym uczelni – zwłaszcza w: pracach kół studenckich, spotkaniach z wybitnymi twórcami i organizatorami życia teatralnego oraz otwartych dyskusjach.


lista kierunków:

Wiedza o teatrze - studia licencjackie

Polityka Prywatności