aplikacja Matura google play app store

Taniec - studia I stopnia

kierunek studiów: Taniec
poziom kształcenia: Studia I stopnia licencjackie

I. WYMAGANIA OGÓLNE
Studia pierwszego stopnia trwają nie krócej niż 6 semestrów. Liczba godzin zajęć nie powinna być mniejsza niż 1800. Liczba punktów ECTS (European Credit Transfer System) nie powinna być mniejsza niż 180.

II. KWALIFIKACJE ABSOLWENTA                     

Absolwent powinien posiadać wiedzę interdyscyplinarną o sztuce ze szczególnym uwzględnieniem historii i teorii tańca. Powinien być przygotowany do posługiwania się nowoczesnymi środkami przekazu artystycznego. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz posługiwać się językiem specjalistycznym stosownie do technik tanecznych i teorii tańca. Absolwent powinien być przygotowany do: pracy artystycznej i twórczej w dziedzinie tańca; pracy redakcyjnej i publicystycznej w dziedzinie wiedzy o tańcu oraz pracy pedagogicznej w dziedzinie tańca – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela). Absolwent powinien być przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

III. RAMOWE TREŚCI KSZTAŁCENIA

III.1  GRUPY TREŚCI KSZTAŁCENIA, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ  ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS   


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

210

29

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

375

  51

     Razem

585

80

III.2 SKŁADNIKI TREŚCI KSZTAŁCENIA W GRUPACH, MINIMALNA LICZBA GODZIN ZAJĘĆ ZORGANIZOWANYCH ORAZ MINIMALNA LICZBA PUNKTÓW ECTS


godziny

ECTS

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

210

29

1. Wiedzy o tańcu

75


2. Teorii tańca, anatomii i biomechaniki człowieka

60


3. Wiedzy o sztuce, muzyce, teatrze i literaturze

75


B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

Treści kształcenia w zakresie:

375

51

1. Technik tanecznych

 

 

 

  

2. Literatury tanecznej i baletowej

3. Kompozycji tańca

4. Technik uzupełniających i wspomagających warsztat zawodowy

III.3 WYSZCZEGÓLNIENIE TREŚCI I EFEKTÓW KSZTAŁCENIA  

A. GRUPA TREŚCI PODSTAWOWYCH

1. Kształcenie w zakresie wiedzy o tańcu

Treści kształcenia: Formy, gatunki i style tańca. Szkoły tańca i systematyka technik tanecznych. Tradycja tańca i baletu w Polsce. Taniec w kontekście społeczno kulturowym oraz w ujęciu socjologicznym i antropologicznym. Problemy etyczne w sztuce tańca. Komunikacja poprzez ciało i ruch w powiązaniu z rozwojem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Arcydzieła światowego repertuaru choreograficznego.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozumienia historii tańca w kontekście kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem tańca i baletu w Polsce.

2. Kształcenie w zakresie teorii tańca, anatomii i biomechaniki człowieka

Treści kształcenia: Percepcja i analiza składników ruchu. Wyróżniki tworzywa tanecznego. Podstawy anatomii narządów ruchu i fizjologii człowieka. Biomechaniczna analiza technik ruchu i kinestetycznego odczuwania tańca.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: posługiwania się podstawową wiedzą i podstawowymi metodami służącymi analizie ruchu, tańca i dzieła choreograficznego; orientowania się w podstawach anatomii i biomechaniki człowieka; stosowania nabytej wiedzy w technikach ruchu i ćwiczeniach korygujących oraz kształtujących obraz ciała i ruchu.

3. Kształcenie w zakresie wiedzy o sztuce, muzyce, teatrze i literaturze

Treści kształcenia: Historia kultury i sztuk plastycznych. Historia muzyki. Gatunki, formy, techniki, style i szkoły – na przykładzie arcydzieł literatury muzycznej. Historia teatru i dramatu w kontekście widowiska tanecznego. Literackie konotacje w przestrzeni sztuki tańca.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozpoznawania epok i stylów w sztuce; orientowania się w literaturze muzycznej; rozróżniania zjawisk kulturowych, teatralnych i literackich oraz kojarzenia ich z historią i wiedzą o tańcu.

B. GRUPA TREŚCI KIERUNKOWYCH

1. Kształcenie w zakresie technik tanecznych

Treści kształcenia: Technika tańca w balecie akademickim, klasycznym i neoklasycznym. Techniki modern i contemporary. Szkoły i kierunki tańca klasycznego i współczesnego na świecie oraz w Polsce.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: stosowania praktycznej i teoretycznej wiedzy o zasadach tańca akademickiego, klasycznego i neoklasycznego; posługiwania się profesjonalną terminologią; stosowania praktycznych i teoretycznych zasad, stylów, form i metod w technikach modern i contemporary.

2.  Kształcenie w zakresie literatury tanecznej i baletowej

Treści kształcenia: Polskie tańce regionalne i narodowe. Tańce historyczne, obyczajowe, dworskie i towarzyskie. Charakterystyczne cechy muzyczno-ruchowe tańców innych narodów – formy oryginalne oraz ich stylizacje sceniczne. Literatura specjalistyczna dotycząca techniki akademickiej, klasycznej i neoklasycznej oraz technik współczesnych. Wybitne dzieła choreografii światowej.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: korzystania z wiedzy z zakresu polskiego folkloru tanecznego; wykonywania polskiego folkloru tanecznego; wykonywania najbardziej reprezentatywnych tańców poszczególnych epok historycznych w tym tańców innych narodów ze szczególnym uwzględnieniem wyczucia maniery, stylu i formy tańca; artystycznego opracowywania wybranego repertuaru w oparciu o wybitne dzieła choreografii światowej; wykorzystywania wiedzy z zakresu wybranej literatury choreograficznej.

3. Kształcenie w zakresie kompozycji tańca

Treści kształcenia: Zasady kompozycji ruchu. Podstawowe problemy warsztatu choreograficznego.

 Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: stosowania podstaw kompozycji tańca; kreatywnego operowania różnymi technikami tanecznymi.

4.  Kształcenie w zakresie technik uzupełniających i wspomagających warsztat zawodowy

Treści kształcenia: Kinezjologia praktyczna. Metody treningu – wybrane formy aktywności fizycznej: rytmika, gimnastyka korekcyjna, yoga, body conditioning, barre au sol, pilates, sztuki walki, elementy współczesnej akrobatyki i sztuki cyrkowej. Partnerowanie w baletach klasycznych, neoklasycznych oraz współczesnych. Ruch kreacyjny. Wybrane techniki improwizacji. Improwizacja w kontakcie z wykorzystaniem wiedzy anatomicznej i kinestetycznej. Choreologia praktyczna jako metoda realizacji różnych form wyrazu.

Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: rozwijania sprawności, siły, wytrzymałości i elastyczności instrumentu ruchu w relacji ze świadomością; wykonywania ewolucji tanecznych we współpracy z partnerem/partnerką lub większą liczbą wykonawców z wykorzystaniem wiedzy o technikach ruchu i w powiązaniu z elementarnymi zadaniami aktorskimi oraz techniką taneczną.

IV. PRAKTYKI

Praktyki powinny trwać nie krócej niż 4 tygodnie.

Zasady i formę odbywania praktyk ustala jednostka uczelni prowadząca kształcenie.

V. INNE WYMAGANIA

1.   Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu wychowania fizycznego – w wymiarze 60 godzin, którym można przypisać do 2 punktów ECTS; języków obcych – w wymiarze 120 godzin, którym należy przypisać 5 punktów ECTS; technologii informacyjnej – w wymiarze 30 godzin, którym należy przypisać 2 punkty ECTS. Treści kształcenia w zakresie technologii informacyjnej: podstawy technik informatycznych, przetwarzanie tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna, usługi w sieciach informatycznych, pozyskiwanie i przetwarzanie informacji – powinny stanowić co najmniej odpowiednio dobrany podzbiór informacji zawartych w modułach wymaganych do uzyskania Europejskiego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych (ECDL – European Computer Driving Licence).

2.   Programy nauczania powinny zawierać treści poszerzające wiedzę humanistyczną w wymiarze nie mniejszym niż 60 godzin, którym należy przypisać nie mniej niż 3 punkty ECTS.

3.   Programy nauczania powinny przewidywać zajęcia z zakresu ochrony własności intelektualnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

4.   Zajęcia praktyczne stanowią integralny element procesu kształcenia.

5.   Za przygotowanie do egzaminu dyplomowego (w tym za przygotowanie pracy dyplomowej, jeśli przewiduje ją program nauczania) student otrzymuje 10 punktów ECTS.


lista kierunków:

Taniec - studia licencjackie


Polityka Prywatności